Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

OPTYMISTA NIE ŻYJE!


30 czerwca 2015

Jolande Jacobi "Psychologia C.G. Junga"


Autor: Jolande Jacobi
Tytuł: Psychologia C. G. Junga
Wydawca: Zysk i S-ka


Teoria psychoanalityczna C.G. Junga stanowi podwaliny współczesnej psychologii w szczególności, a w szerszym aspekcie – jest niezaprzeczalnym wkładem w kulturę europejską XX wieku. Wybitna psychoanalityczka, uczennica, a potem współpracownica Junga, Jolande Jacobi w swej książce przedstawia główne wątki teorii oraz bogactwo myśli szwajcarskiego psychologa. Praca została podzielona na dwie części: teoretyczną oraz opisującą praktyczne zastosowanie psychoanalizy. Krótka biografia Junga, bibliografia jego prac i tłumaczeń na język polski oraz skorowidz pojęć psychologii głębi posłużą tym czytelnikom, którzy pragną poszerzyć swą wiedzę o nowoczesnej psychologii.

"Największe i najważniejsze problemy, są w gruncie rzeczy nierozwiązalne (...)."

Zacznę od tego, do kogo w głównej mierze kierowany jest podręcznik z poruszanymi najważniejszymi wątkami teorii C. G. Junga. Jeżeli jesteście studentami psychologii, czy innych kierunków psychologicznych, osobami, które szalenie interesują się tajemnicami ludzkiej psychiki, czytelnikiem nie zważającym na to, że do przyswojenia podanej wiedzy potrzebował będzie wiele czasu, bądź osobą interesującą się postacią C. G. Junga, to zachęcam Was do poznania tejże książki. Jednak zanim przystąpisz do lektury tej pozycji, muszę się przestrzec, że nie jest to lekka lektura na wieczór - to pozycja z mnóstwem wiedzy, ciężkiej do opanowania osobom, które psychologią interesują się tylko trochę. Do "oswojenia" zawartej w tym podręczniku wiedzy potrzeba naprawdę wiele czasu, jeżeli chodzi o laików mojego pokroju (czyt. osoba, która psychologią zajmuje się od niedawna w sposób całkiem niewinny, z czystej, niczym niepohamowanej ciekawości).

Mimo że wiedza serwowana przez Junga, opracowana przez Jolande Jacobi jest dość trudna w opanowaniu dla kompletnych laików, każdy może zauważyć, że w pozycji tej stosuje się język najprostszy jaki można (co nie oznacza, że jest on taki lekki i przystępny), najważniejsze wątki teorii słynnego psychiatry zostają rozłożone na coraz mniejsze części i tłumaczone tak dokładnie, że po jakimś czasie wszystko staje się dla nas jasne, a całość coraz bardziej maluje się w naszej głowie jako intrygująca wiedza. Gromadzenie tych wszystkich informacji i przyswajanie ich ułatwiają nam czytelne schematy oraz obrazy. Dzięki nim czytelnikowi znacznie łatwiej zrozumieć co autor miał na myśli, a ich obecność wpływa na pobudzenie naszej wyobraźni i łatwiejsze zdobywanie wiedzy.

"Psychologia C. G. Junga" nie jest pracą przybliżającą wszystkie informacje wchodzące w skład teorii słynnego psychiatry, ponieważ porusza one jedynie główne i tym samym najważniejsze jej wątki. Chociaż zdarzały się momenty, podczas których siedziałem ze słownikiem i laptopem pod ręką, żeby mnie więcej zrozumieć o co chodzi w danym fragmencie, nie żałuję chwil spędzonych w ten sposób. Moja wiedza na temat niektórych tajników ludzkiej psychiki znacznie się rozszerzyła, chociaż niektóre fakty nadal ciężko jest mi zaakceptować. Jednakże cieszę się, że autorka stosowała liczne przypisy, które dociekliwych czytelników odsyłają do innych źródeł, bo dzięki temu zabiegowi udało mi się zaoszczędzić czas, który musiałbym poświęcić a poszukiwanie owych źródeł. Wszystkim, którzy interesują się ludzką psychiką gorąco polecam te lekturę! Mam nadzieję, że i wy odnajdziecie w niej mnóstwo ciekawych informacji.


Za możliwość przeczytania pozycji dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.


komentarze

  1. Z takiej książki na pewno można się dużo ciekawego dowiedzieć. Jednak obecnie nie mam ochoty na takie lektury, może kiedyś.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tematyka książki w ogóle mnie nie zainteresowała, więc nie zamierzam na siłę się do niej przekonywać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ostatnio sięgam właśnie coraz częściej po takie gatunki i jeśli się natknę na tę książkę, to z pewnością przeczytam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)