Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

4 stycznia 2014

C.S.Lewis- ,,Srebrne krzesło''

Autor: C.S.Lewis
Tytuł: ,,Srebrne krzesło''
Stron: 234
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania : 2002
Ocena: 10/10

,,Srebrne krzesło'' jest już czwartą książką tworzącą opowieść o magicznej krainie Narnii, którą stworzył i opisał C.S. Lewis. Do napisania dzieł zainspirował go obraz z dzieciństwa przedstawiający fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami.

Eustachy i Julia zostają wezwani do Narnii przez Aslana, który obarcza ich misją odnalezienia zaginionego królewicza Riliana, syna Kaspiana, z którym Eustachy odbył podróż przez Wielki Ocean Wschodni. Prowadzeni przez Błotosmętka, odwiedzają  Ettinsmoor, krainę olbrzymów, w której przeżywają mrożące krew w żyłach przygody. Czy uda im się odnaleźć Riliana?

Cała akcja książki jest bardzo wciągająca dzięki wymyślonym postaciom. Olbrzymy, błotosmętki, ziemiści i wiedźmy to tylko kilka postaci wymienionych w książce, jednak gdybym chciał wymienić tu wszystkich, lista byłaby dłuższa niż ta recenzja.

Ponadto nie brakuje tu przygód i niespodziewanych zwrotów akcji, przez które nie jeden raz wstrzymywałem oddech, z trwogą czytając dalej bojąc się o bezpieczeństwo bohaterów. 

Autor wprowadził nas do tajemniczego świata podziemi, choć sam nigdy tam nie przebywał. Dlatego podkreślam jeszcze raz: C.S Lewis to człowiek z ogromną wyobraźnią i dlatego jego książki są tak wciągające, a także mają wielkie rzesze fanów. ,,Srebrne krzesło'' zawiera najwięcej rzeczy wymyślonych w całej serii ,,Opowieści z Narnii''.

Chciałbym pochwalić C.S. Lewisa, o ile mogę tak mówić, za genialny dobór narracji. Trzecioosobowy narrator opisuje dokładnie myśli bohaterów, co do tej książki pasuje idealnie. Dzięki narratorowi możemy zaglądać w przeszłość i przyszłość co jest bardzo pomocne w zrozumieniu całej historii.

Czytałem inne recenzje i okazało się, że ta książka jest najnudniejsza z całej serii. Oczywiście nie zgadzam się z tą opinią, ponieważ moim zdaniem najgorsza była książka  ,,Koń i jego chłopiec''. Nie chciałbym jednak zniechęcać do przeczytania piątej książki z tej serii.

Dzieło jest genialne, dlatego śmiało mogę twierdzić, że ekranizacja będzie należała do tych lepszych, ponieważ sam scenariusz i wiadomość, że jest do adaptacja powieści Lewisa będzie przyciągała tłumy. 

Podsumowując chciałbym gorąco polecić do przeczytania tej książki, bo na prawdę warto choć przez chwilę znaleźć się w sympatycznej Narnii, akurat w czasie poszukiwań księcia Riliana.

Książkę polecam każdemu staremu, młodemu, kobiecie, mężczyznie, fanowi kryminału, fanowi romansu, po prostu każdy musi ją przeczytać.
komentarze

 1. Dla mnie tak jak statystycznie, ta była najnudniejsza :P Za to piąta podobała mi się nawet bardziej niż trzecia!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i widać, że mam jakiś upośledzony gust literacki xD Ale trudno :) Dziękuję za komentarz :D

   Usuń
 2. Całkiem ciekawa książka, chętnie bym przeczytała tą serię.
  Zapraszam do mojego wyzwania CZYTAM LITERATURĘ AMERYKAŃSKĄ.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam "Opowieści z Narnii" Lewisa :) Są pełne magii, kojarzą mi się bardzo pozytywnie. Chociaż moją ulubioną częścią mimo wszystko była chyba "Lew, Czarownica i Stara Szafa" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i jestem pod wrażeniem, ale wydaje mi się, że każda kolejna część "Opowieści z Narnii" jest ciut gorsza od poprzedniej...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)