Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

24 września 2015

"Galop '44" i tuwimowski dodatek na każdą pogodę

M. Kowaleczko-Szumowska, "Galop '44", Literacki Egmont, 2014 r.

1 sierpnia 1944r. Data mocno wyryta w świadomości wszystkich Polaków. Początek Powstania Warszawskiego, trwającego sześćdziesiąt trzy dni oblężenia Warszawy. Dni przepełnione bólem, śmiercią, łzami, a od czasu do czasu złudną nadzieją i radością. Doskonale znacie tę datę, czyż nie? Z bólem muszę Was poinformować, że dzisiejsza młodzież (tj. moi rówieśnicy) w coraz mniejszej ilości wiedzą dokładnie, o co chodziło w Powstaniu Warszawskim. Cieszę się, że Monika Kowaleczko-Szumowska napisała tę powieść. Być może dzięki niej zostanie odświeżona pamięć wielu osób.

Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, która zakończy się kilkadziesiąt lat wcześniej, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość. Podróż w przeszłości już na zawsze zmieni ich postawy, relację oraz światopogląd.

Największym plusem tej powieści jest jej autentyczność. Czytelnik ma okazje spotkać się z historią napisaną na podstawie mocnych źródeł. To dodaje jej wyjątkowej wartości i dzięki temu powinna cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem. Co jednak dałyby suche fakty, gdyby autorka nie potrafiła dobrze władać piórem? Otóż, nie wiele. Nie martwcie się jednak, bo mogę Wam przysiąc, że autorka powieści jest pisarką utalentowaną i dobrze znającą swój fach. Podczas lektury mamy styczność z krótkimi, ale barwnymi opisami, plastycznymi dialogami, którym nie da się zarzucić żadnej sztuczności i ciekawą narracją. Bardzo dobrym posunięciem było wybranie narracji trzecioosobowej - dzięki nim możemy spoglądać na opisywaną historię z perspektyw różnych bohaterów. To znacznie zwiększa rozmach powieści i uatrakcyjnia jej treść.

Monika Kowaleczko-Szumowska jest również dobrą obserwatorką, a co za tym idzie - naturę ludzką zna dokładniej niż inni. Jej wkład w tworzenie psychologicznych portretów widać w trakcie lektury. Mikołaj, Wojtek, Janek i Lidka to postaci, które z mojej pamięci nie odejdą tak szybko. Ich zachowanie, często podejmowane pod wpływem impulsu decyzje, a także ich zachowanie w sytuacjach kryzysowych, które specjalnie dla nich wymyśla autorka - to wszystko sprawia, że mamy okazję podglądać ich w życiu codziennym, a więc poznawać, jak zwyczajnych ludzi. Autorka naprawdę świetnie poradziła sobie z przedstawieniem bohaterów. Dzięki tej umiejętności bohaterowie jej powieści szybko zaskarbiają sobie naszą sympatię.

"Galop '44" to książka, której akcja rozgrywa się w czasie Powstania Warszawskiego. Nie myślcie jednak, że autorka nie porusza tematów współczesnych. Z resztą, przyjaźń, męstwo, niepewność w pewnych kwestiach uczuciowych to problemy aktualne zawsze. Zarówno w starożytności, jak i dzisiaj. Powieść ta jest pozycja wyjątkową, jak najbardziej godną polecenia z wielu względów. Przede wszystkim z powodu lekkiego i przyjemnego stylu, jakim opisano tę historię, pełnokrwiści bohaterowie, niedocenione walory historyczne, świetnie oddająca klimat książki szatę graficzną. Po prostu musicie przeczytać to dzieło.

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- 
Tuwimowski dodatek, czyli "Tuwim Cafe na każdą pogodę"

 "Tuwim Cafe na każdą pogodę", Literacki Egmont, 2015 r.

Julian Tuwim był człowiekiem szalenie inteligentnym, a do tego odważny, tworzącym tak, jak chciał nie tak, jak mu kazano. Nie zmieniał tego nawet fakt, że wiele tekstów zostało ocenzurowanych. Dzisiaj, wydawnictwo Egmont ma coś dla fanów twórczości tego poety. Jest to malutka książeczka z wybranymi fragmentami wierszy Tuwima. Co ciekawsze, strony skonstruowane są w ten sposób, że w każdym momencie możemy jedną z nich wyrwać i podpisując z tyłu z kim chcielibyśmy podzielić się tym fragmentem liryki, możemy podarować ją komukolwiek chcemy. 

To naprawdę genialny pomysł. Wyobraźcie sobie jaką radość można sprawić podobnym upominkiem. Osoby chcące na chwilę zatrzymać się i porozmyślać nad słowami wybitnego artysty powinni być zachwyceni. Całości dopełnia przykuwająca wzrok oprawa graficzna. Graficy świetnie poradzili sobie z zadanym zadaniem, tworząc niesamowite grafiki, od których naprawdę ciężko oderwać jest wzrok. Gorąco polecam "Tuwim Cafe na każdą pogodę"!


Za możliwość przeczytania "Galopu '44"i poznania tuwimowskiego dodatku dziękuję wydawnictwu Literacki Egmont.

 

komentarze

 1. Czytałam obie książki i zdecydowanie polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowałeś mnie tą powieścią. Zapowiada się interesująco. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od dawna mam chęć na tę książkę. :) Uwielbiam czytać o powstaniu warszawskim.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio przekonuję się coraz bardziej do książek poniekąd historycznych ;) Więc muszę mieć Galop 44 na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Potrzebuję Tuwima bardziej niż powietrza. Trzeba będzie kupić i to szybko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytam książkę z przyjemnością. Historię uwielbiam, w każdym wydaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Galop 44" mam na swojej liście książek do przeczytania, także pamiętam o niej.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Galop 44" zaciekawił. Mam przeczucie, że albo się bardzo spodoba, albo bardzo zdegustuje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tuwim Cafe! Chciałabym bardzo, bardzo! "Galop 44" już mniej, choć też bym chętnie przeczytała, gdybym miała taką możliwość. Masz rację, twierdząc, że coraz mniej ludzi młodych, wie o co chodziło w Powstaniu Warszawskim i ze wstydem przyznaję, że gdyby nie film "Miasto 44" i ja nie wiedziałabym o co tyle szumu, bo moja historyczka w gimnazjum dość topornie nam to wszystko przedstawiała.
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 10. Galopu pragnę <3 już tak dawno chciałam przeczytać i gdzieś tam o niej zapomniałam...
  Radku, zapraszam Cię do mnie na blogu na nowy, całkiem piękny stosik ;) Pragnę też poinformować, że niedługo wybije u mnie 10tysięcy wyświetleń, w związku z czym organizuję megakonkurs. Będzie można wybierać spośród wielu - naprawdę wielu, bo kilkudziesięciu - książek :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj, ja też ustawiam się w kolejce w bibliotece po Galo:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)