Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

9 sierpnia 2016

O chorobie zżerającej duszę — narkomanii

Irena A. Stanisławska, Robert Rutkowski „Oswoić narkomana”, Muza, Warszawa 2016

Wywiad z Robertem Rutkowskim przeprowadzony przez Irenę A. Stanisławską. Robert Rutkowski jest pierwszym polskim psychoterapeutą, który zdecydował się na niezwykle szczerą rozmowę o sobie. Opowiada o swoim uzależnieniu, ale też o tym, jak z niego wyjść. To wstrząsająca opowieść, która – co niezwykle ważne – daje również nadzieję.

Wywiad rzeka rozpoczyna się, kiedy Rutkowski powraca we wspomnieniach do pierwszego strzału, początku swojego kilkuletniego nałogu. Psychoterapeuta powierza czytelnikom część swojego życia, aby przestrzec przed zgubnym nałogiem i przybliżyć problematykę narkomanii. Szczególnie interesujące są fragmenty, w których dokładnie opisuje on myśli i postrzeganie rzeczywistości przez osobę uzależnioną. Robi to dokładnie, przez co niektóre zachowania wydają się irracjonalne, ale jak sam często podkreśla, ćpun nie myśli logicznie. Jego jedynym celem jest zdobycie kolejnej dawki narkotyku.


W swoich wypowiedziach Rutkowski niczego nie podkoloryzuje. Rodzice sprzedający dzieci za towar są rodzicami sprzedającymi dzieci za towar, ludźmi na dnie. Ten wywiad rzeka jest o wychodzeniu z dna, trudnościach towarzyszących stawaniu na nogach. Bardzo dokładnie zostaje prześledzony tok rozwijania się nałogu, co znacznie wpływa na nasze zrozumienie zachowania narkomanów. Rutkowski jako psychoterapeuta zdradza kilka rad dotyczących „postępowania” z ludźmi uzależnionymi. „Oswoić narkomana” może zatem posłużyć zarówno czytelnikom, którzy mają do czynienia z tą przykrą sytuacją, zainteresowanym tematyką, a także laikom nie mającym na ten temat wiedzy większej, niż oferują media czy szkoła. Warto zwrócić uwagę na tę pozycję ze względu na zawartą w niej autentyczność – autor opisuje swoją przeszłość.


Książka nie uderza tak jak inne powieści kojarzone z tematyką narkomanii – „My, dzieci z dworca ZOO”, „Pamiętnik narkomanki” – ale otwiera oczy na pewne sprawy, o których nie słyszymy na co dzień. Irena A. Stanisławka zadaje precyzyjne pytania, starając się, by zostały poruszone najważniejsze sprawy, ciągle podtrzymując zainteresowanie czytelnika. Trzyma w ryzach Rutkowskiego, który mógłby opowiadać bez końca. Lektura zachwyciła mnie na tyle, że przeczytałem ją w dwa dni. „Oswoić narkomana” to reportaż budzący emocje ze względu na poruszaną tematykę, dokładną analizę uzależnienia i niewiarygodną szczerość oraz odwagę jaką swoja postawą prezentuje Rutkowski. Gorąco polecam!


Oceniam: 8/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)