Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

18 sierpnia 2014

Marta A. Trzeciak "Bliżej Dalej"

Bliżej Dalej M. A. Trzeciak

Autor: Marta A. Trzeciak
Tytuł: Bliżej Dalej
Stron: 358
Wydawca: Novae resŻycie dla każdego z nas przygotowało różne przeciwności, które próbują nam je obrzydzić. Nieszczęścia i problemy rodzinne prawie zawsze zostają rozwiązywane, ponieważ nie są poważne, tak by sobie z nimi nie poradzić. Niestety, bywa i tak, że ciężko jest je zamknąć.

Tajemnicza śmierć ojca łączy trzy przyrodnie siostry, które nie widziały się ze sobą od wielu lat. Tworzą wybuchową mieszankę – Rita jest rozpitą perkusistką, Matylda weganką udzielającą się społecznie, a Stella cierpi na chroniczną bezsenność. Siostry spotykają się w wielkim, niezwykłym domu swojej ciotki – pełnym wspomnień z dzieciństwa i niewypowiedzianych sekretów. Okazuje się, że czeka je zadanie, które wymaga współpracy i odnalezienia tajemnej siły, które wszystkie trzy posiadają. Wyruszają w podróż, by odkryć tajemnice swojej przeszłości oraz przyszłości. Siostry zrozumieją, że łączy je coś więcej, niż tylko więzy krwi, a życie ich wszystkich zawiśnie na włosku, jeśli nie zaczną ufać swojej pradawnej intuicji. 


Marta A. Trzeciak - pisarz, naukowiec, refleksyjny żartowniś. Pracowała w fastfoodzie, leczyła zwierzęta w ZOO, sprzedawała gazety, badała mięso w rzeźni. Obecnie prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i myślenia, robi doktorat na międzywydziałowych studiach, pisze w nurcie realizmu magicznego. Trenerka i sędzia Odysei Umysłu.                                 Historie się kończą, opowieść trwa wiecznie. [str. 1]
Muszę się przyznać, że przed przeczytaniem miałem pewne wątpliwości. Opis jakoś za bardzo mnie nie ciekawił, bo i co w tym ciekawego? Ale okładka zrobiła swoje. Nie byłem w stanie odmówić tak pięknemu wydaniu zagoszczenia na mojej półce.

Podobały mi się dialogi pomiędzy siostrami. Całkiem inne charaktery i sposoby bycia, sprawiły, że zwykłe rozmowy stają się dla Czytelnika przyjemnością. Nie są one groteskowe, jak to bywa w większości obyczajówek. Przeciwnie, są bardzo realistyczne, dzięki temu, że autorka nie boi się użyć mocniejszych wyrażeń.

Po kilku stronach wiedziałem już, że "Bliżej Dalej" nie należy do książek schematycznych. Zdążyłem się przekonać na własnej skórze, iż powieści obyczajowe są od początku do końca przewidywalne i rzadko kiedy zdarza się, żeby wywierały na mnie jakieś emocje. Podczas lektury tej pozycji z zapałem przewracałem kolejne strony. Chciałem wiedzieć na co nowego wpadła Trzeciak, ponieważ każda kartka kryje w sobie wiele niewiadomych. 

Przeczytanie tej pozycji było dla mnie czystą przyjemnością. Wgryzienie się w historię o namacalnej atmosferze jest obowiązkiem każdego Czytelnika. Nawet jeżeli Czytelnik nie gustuje w tym gatunku.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae res. 

komentarze

 1. Lubię nieschematyczne książki, więc ten tytuł zapisuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię literaturę obyczajową, okładka to cudo, a z recenzji również wynika, że książka to pozycja obowiązkowa - czego chcieć więcej? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ochotę na tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej książce głośno ostatnio i wydaje mi się interesująca, więc może się skuszę :). Bardzo ładna okładka.

  Zapraszam do mnie na nowe wyzwanie: Stare, dobre czasy!
  pasion-libros.blogspot.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do mnie opis i okładka w ogóle nie przemawiają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygował mnie fakt, że nie jest to książka schematyczna. Chyba się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Od dawna sie nią interesuję. Twoja recenzja jeszcze bardziej mnie zachęciła :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A mnie właśnie już opis zaintrygował i skoro Tobie się podobała ta pozycja, to i ja z chęcią po nią sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. No proszę, a spoglądając na okładkę nie sięgnęłabym po tę książkę choćby nie wiem co :D Brzmi świetnie, podoba mi się jej realność, ale kiedy ja znajdę czas na kolejna publikację? ehh... :D

  OdpowiedzUsuń
 10. A mnie nie tylko okładka zainteresowała, ale i opis :) z chęcią poznam bliżej te charyzmatyczne siostry :)

  OdpowiedzUsuń
 11. mam w planach czytelniczych te książkę, bo już kilka razy o niej słyszałam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)