Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

22 października 2014

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz"

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" MG zdjęcie
Autor: Adam Mickiewicz
Tytuł: Pan Tadeusz
Wydawca: MGW Soplicowie na Litwie Sędzia właśnie gości szlachtę, która przyjechała do niego w związku z procesem o zamek między Soplicami i Horeszkami. Po zakończeniu szkoły w Wilnie wraca też jego bratanek, młody Tadeusz. Czy perypetie miłosne beztroskiego młodzieńca zakończą się szczęśliwym małżeństwem? Czy uda się wzniecić powstanie na Litwie? Jak zakończy się spór między Soplicami i zaściankiem dobrzyńskim?

Adam Mickiewicz, urodził się 24 grudnia 1798 r. W 1807 r. rozpoczął naukę w prowadzonej przez dominikanów powiatowej szkole w Nowogródku. Z tego okresu pochodzą pierwsze próby poetyckie. Polski poeta, działacz i publicysta polityczny, a także wolnomularz. Uważany jest za największego poetę polskiego romantyzmu. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz.
Wydawnictwo MG wpadło na wspaniały pomysł wydawania klasyki literatury. I na co to komu? - mogą pytać niektórzy. To też odpowiadam: A no po to, żeby stworzyć cudowne okładki i zachęcić w ten sposób Czytelników do sięgnięcia po klasyczne dzieła. Jak najbardziej popieram ten pomysł i z niecierpliwością śledzę kolejne poczynania wydawnictwa.

W głowie nie mieści się nam, jak bardzo utalentowanym człowiekiem był Adam Mickiewicz. Każdy z nas na pewno zastanawiał się kiedyś, w jaki sposób udało mu się dorobić tylu dzieł. Jestem zachwycony i wciąż nie mogę otrząsnąć się z wrażenia. I choć przebrnięcie przez lekturę było wyczynem trudnym, udało mi się i jestem z tego powodu dumny. 

Mickiewicz był wielkim człowiekiem, a jego talent jest powodem do dumy dla Polaków. Czy to nie jego zasługą jest to, iż cały świat usłyszał o Polsce? Zastanawiam się ciągle, jak jeden człowiek mógł napisać tak opasły
tom, przez cały czas tworząc trzynastozgłoskowce, które w dodatku się rymują! Pan Tadeusz to arcydzieło, ciężkie do przeczytania, ale arcydzieło.

Chciałbym Was zachęcić do przeczytania tej pozycji, ale moje starania i tak nie miały by sensu. Pewnie większość z Was już dawno ma tę lekturę za sobą i nie wspomina jej zbyt przyjemnie. Powiem tylko tyle, warto przeczytać! Zwłaszcza w takim pięknym wydaniu, jakie stworzyło Wydawnictwo MG.Dziękuję za ten piękny egzemplarz Wydawnictwu MG.

komentarze

 1. Również mam ten egzemplarz - już zrecenzowany :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka faktycznie ładna, może i zachęcająca, ale jakoś sama myśl o sięgnięciu po twórczość Mickiewicza mnie przeraża. To chyba jeszcze nie ten etap w moim życiu na takie lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mickiewicz genialny? - owszem, ale chyba mimo wszystko bardziej męczący. Szczególnie z mojego punktu widzenia, ponieważ "Pana Tadeusza" czytałam jako lekturę obowiązkową zaledwie rok temu ;). Idea Wydawnictwa MG jak najbardziej godna pochwały, ale na tę chwilę stanowczo nie dla mnie ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydanie rzeczywiście jest ładne, ale tak jak napisałeś, nie wspominam tej lektury zbyt przyjemnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O tęsknię za tą literaturą szkolną, niewspółczesna polska jest najlepsza ze wszystkich, żaden kraj nam nie dorównuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam sonety i ballady Mickiewicza, nawet ,,Dziady'' nie były złe, ale ,,Pan Tadeusz'' był dla mnie istnym koszmarem. Historia zawarta w książce jest ciekawa, ale nie przemawia do mnie pisanie wierszem, utrudniało mi to zrozumienie tekstu. Dlatego tą lekturę częściowo odsłuchałam, a resztę dopowiedziało mi streszczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam kiedyś, ale niestety z wielką niechęcią. Nie lubię i koniec :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo bym chciała w swoim życiu poznać "Pana Tadeusza" w całości i chciałabym to zrobić poprzez to wydanie, które wydaje mi się genialnie zrobione.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie to była droga przez mękę, ale może po latach spojrzałabym na ten utwór inaczej?

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytanie tej książki rzeczywiście było dobrym wyzwaniem ,ale mam ogromny szacunek do Mickiewicza ,że stworzył coś tak niezwykłego !

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam mickiewiczowskie "Dziady", które uważam za arcydzieło polskiej literatury. Jednakże "Pana Tadeusza" męczyłam niemiłosiernie, pewnie dlatego, że w tej chwili nie potrzeba polskiemu czytelnikowi takiego utworu pokrzepiającego, a i epos nie jest szczególnie rozchwytywanym gatunkiem. "Dziady" pod każdą postacią, ale od "Tadka" trzymam się z daleka i nie tykam namet kijem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja tam mam z Mickiewiczem same dobre wspomnienia - mieliśmy rewelacyjną polonistkę, która organizowała nam jakieś przedstawienia, konkursy, wycieczki i inne, a dobrą ocenę można było otrzymać za nauczenie się fragmentów Mickiewicza na pamięć (do dzisiaj pamiętam Lilie).

  OdpowiedzUsuń
 13. Miałam w ręku to wydanie, rzeczywiście jest bardzo ładne i eleganckie. Z twórczością A. Mickiewicza mam same dobre skojarzenia ze szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja też będe niebawem pisać o tym wydaniu. Jest piękne.

  OdpowiedzUsuń
 15. Choć MG często kusi swoimi wznowieniami/książkami, "Pana Tadeusza" nie kupię - mam już ładniejsze wydanie, i to w skórzanej oprawie, po wujku. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie lubię, ale mimo wszystko doceniam. Wracać z własnej woli nie będę, jednak niedługo z przymusu po raz kolejny będę musiała się z nią zmierzyć. Własny egzemplarz w domu mam, więc nie będę kupować drugiego, jednak muszę przyznać, że bardzo ładnie to wydanie się prezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pierwszy raz widzę recenzję 'Tadeusza'. I bardzo mnie to cieszy, ponieważ to chyba lektura, którą przeczytałam najwięcej razy. Bardzo wielbię Mickiewicza i jego dzieła.
  Dzięki Tobie może jeszcze raz po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przeczytałam dopiero kilka lat po maturze, czyli "po czasie" kiedy był największy obowiązek przeczytania ów książki i .... i dobrze zrobiłam, ponieważ uważam ją za dobrą książkę, która zasłużenie zyskała tytuł epopei narodowej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)