Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

24 maja 2015

Zofia Stanecka "Damą być"


Autor: Zofia Stanecka
Tytuł: Damą być
Wydawca: Egmont


Poznajcie Julę i Polę, dwie siostry, który są nierozłączne i każdą rzecz robią razem. Różnią się jednak od siebie diametralnie – Jula jest dziewczynką spokojną i za cel obrała sobie zostanie damą. Pola zaś to jej kompletne przeciwieństwo, psotne, żywe dziecko, które chciałoby zostać… tygrysem! Czy Juli uda się w takim towarzystwie osiągnąć swój cel? I czy Pola czegoś się od niej nauczy? A może będzie na odwrót? [Źródło]

Niektórych zapewne zdziwiło to, że recenzuję akurat taką książkę. No cóż, jako że jestem osobą, która stara się dbać o to, by przestrzegać zasady savior-vivre, byłem bardzo ciekawe tego w jaki sposób Zofia Stanecka będzie zachęcała najmłodszych do stosowania się do zasad kulturalnego zachowania. Nim przejdę do oceny treści, chciałbym podzielić się z Wami moim entuzjazmem względem graficznego wydania tejże książeczki. Nie chodzi mi tu o samą okładkę, która jest wspaniała i przyciąga wzrok, bo warto zwrócić również uwagę na to, że przed przystąpieniem do lektury mamy możliwość zapoznania się z bohaterami. Ciekawe rysunki z opisami bohaterów znacznie pomagają we "wgryzieniu się" w akcję. Ponadto ciekawym pomysłem jest również podsumowanie każdego rozdziału w schludny i prosty sposób graficzny. Pomysł i wykonanie to strzał w dziesiątkę. 

Po przeczytaniu "Damą być" nie mam już żadnych pytań co do tego, dlaczego autorka odniosła tak wielki sukces, że jej poprzednie książki sprzedawały się w nakładach, które pozwoliły nazwać je bestsellerami. Zofia Stanecka opisuje historię bardzo prostym mi przystępnym w odbiorze językiem w taki sposób, że młody czytelnik najchętniej w ogóle nie odrywałby się od książki i czytał ją w nieskończoność. Ja sam z resztą byłem bardzo ciekaw zabawnych historii.

Historie były zabawne i w dodatku opowiedziane prostym językiem, co, jak dobrze wiemy, jest najbardziej wymaganą cechą ciekawej książki dla czytelnika. Autorka napisała osiem, mniej więcej jednakowej długości opowiadań, które nie dość, że wciągają czytelnika bez reszty, to potrafią również zaciekawić nas zasadami poprawnego zachowania. Niemal na każdej stronie autorka stara się nam wyperswadować, jak powinna zachowywać się prawdziwa dama.

"Damą być" to zabawny poradnik na temat tego, jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach, tak byśmy byli postrzegani jako ludzie przestrzegający zasad savoir-vivre'u. Jeżeli znacie osoby, które mają bzika na punkcie kulturalnego zachowania lub całkiem odwrotnie, nie mają zamiaru stosować się do tych zasad, to zachęćcie je do przeczytania tej książki, a na pewno zauważycie zmiany w ich zachowaniu.


Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Egmont.


komentarze

 1. Książka raczej nie dla mnie, ale młodszej siostrze chętnie polecę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, ile interesujących rzeczy dowiedziałabym się z tej książki...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za poradnikami. Raczej nie dla mnie książka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś dla młodszego pokolenia, ciekawe czy córci by się podobała?

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka zapewne spodoba się najmłodszym, ale moim zdaniem kręcenie nosem co do ubioru w wieku kilku lat nie wróży za wiele dobrego.. Jak dla mnie jedna z bohaterek to typowa damulka co u dzieci mi się zdecydowanie nie podoba.. No ale to moje zdanie, ktoś inny może być zadowolony z takiej historii ;) co do treści, to rzeczywiście tekst jest prosty i nie sprawi trudności w czytaniu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)