Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

OPTYMISTA NIE ŻYJE!


29 grudnia 2015

Co w mowie piszczy?

Kłosińska Katarzyna, "Co w mowie piszczy?", Publicat

Książka powstała na podstawie popularnej audycji radiowej prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Kłosińską - językoznawczynię pracującą w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarza Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Za współtwórców Co w mowie piszczy mogą się uważać słuchacze radiowej Trójki, którzy do autorki pisali w sprawach językowych. To poruszane przez nich kwestie stały się punktem wyjścia do rozważań o zawiłościach polszczyzny i jej najnowszych tendencjach (m.in. modnych wyrazach, języku reklamy czy irytującej manierze kończenia zdania partykułą tak?).
Słowem podsumowania:
"Co w mowie piszczy" to ciekawie napisany poradnik językowy, który za pomocą komunikatywnego stylu wyczerpująco odpowiada na liczne wątpliwości Polaków. Za sięgnięciem po tę powieść przemawiają: szeroki rozmach w poruszaniu problemów językowych, często stosowane humorystyczne uwagi na temat błędów, które popełniamy i podsunięcie ciekawych skojarzeń, które pomogą nam zapamiętać poprawne brzmienie danego zwrotu, przysłowia, odmiany, itp., dość zwięzłe ujęcie tematu i przedstawienie genezy niektórych zwrotów,. Ten poradnik nie przynudza, autorka nie ukazuje swojej wyższości nad popełniającymi błędy czytelnikami. Zdecydowanie warto zapoznać się z pozycją Katarzyny Kłosińskiej, by znacznie wzbogacić swoją wiedzę. Gorąco polecam!


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.


komentarze

 1. Jak nie czytam poradników, tak ten przeczytałabym w każdej chwili! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, to bardzo się przyda ;). Jestem po filologii polskiej, więc taki poradnik muszę mieć na swojej półce! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja jestem (może nie dopiero co, ale jednak) po lekturze "Wszystko zależy od przyimka" i jestem pod wrażeniem jak książka o języku polskim moze byc ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny tytuł, który muszę mieć wręcz na półce! Tym bardziej, że często mam pewne wątpliwości podczas pisania własnych recenzji :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale sympatyczny filmik:) Książki jestem bardzo ciekawa i w wolnej chwili na pewno postaram się po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam słabość do takich książek - za mną już "Wszystko zależy od przyimka" (cudo), a teraz zabieram się za "Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie" (zakup bardzo spontaniczny, ale trafiony). Jeszcze tylko "Zapomniane słowa" i "Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych", a będę spełnionym człowiekiem. Na razie mogę ci tylko polecić "Wszystko zależy od przyimka". Trochę nietypowa książka pod względem formy, bo pisana w formie wywiadu - podejrzewam, że w tym jednym przypadku skusiłabym się na audiobook, gdyby takowy istniał. Usłyszeć ich wszystkich, jak się spierają, to byłaby najlepsza rzecz :3

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój plan na przyszłość to filologia polska, więc chyba byłoby wstydem, gdybym nie sięgnęła po tego typu pozycję :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)