Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

14 sierpnia 2016

Panny Marple recepta na zły humor


Agata Christie „Śmiertelna klątwa”, Wydawnictwo Dolnośląskie, Grupa Wydawnicza Publicat, Wrocław 2015

Rozwiązywanie zagadek to skuteczna recepta na złe samopoczucie panny Marple. Zacna dama udowodni, że prowincjonalne życie wcale nie jest nudne. Wystarczy znać okolicę, plotki oraz ludzkie charaktery, by rozszyfrować ponury żart, nie przerazić się śmiertelnej klątwy i zdemaskować szajkę złodziei. Tom ośmiu opowiadań składa się z ciekawych ingrediencji: profetycznych wizji, niebanalnych przygód i nastroju grozy. Zagadka, celny dowcip i morał zaspokoją wszelkie czytelnicze gusta.

Największym zaskoczeniem w całej antologii były dla mnie opowiadania o tematyce paranormalnej, bowiem nigdy nie podejrzewałem Agaty Christie o zainteresowanie światem nadprzyrodzonym. Strategiczne umieszczenie ich na końcu antologii pozostawia czytelnika z pewnym zaniepokojeniem. Musze przyznać, że jest to dość dziwne doznanie, szczególnie w przypadku Królowej Kryminału, po której podobnych opowiadań bym się nie spodziewał.

Z ośmiu opowiadań sześć przedstawia perypetie panny Marple. Wiekowej damy, z – jak uważają niektórzy – ostrym językiem, przebiegłością, bystrością i niebywałym talentem do rozwiązywania zagadek. Ta sympatyczna dama w poszukiwaniu rozwiązania sprawy kieruje się głównie znajomością ludzkich emocji. Ma tak liczną rodzinę, że dla każdej zagadki potrafi przytoczyć historię z rodzinnego kręgu. Może właśnie w tym tkwi sukces tej postaci? Wydaje się być zwyczajną starszą panią, podczas gdy tak oryginalnych osób jak ona należałoby ze święcą szukać.

Opowiadania wchodzące w skład antologii to dobra recepta na poprawę humoru nie tylko panny Marple. Agata Christie daje czytelnikowi sposobność do sprawdzenia swojej bystrości. Największe wrażenie zrobiło na mnie „Narzędzie zbrodni” – autorka dyskretnie podsuwa wskazówki i nie pozostawia czytelnikowi zbyt wiele czasu do namysłu. Po zaledwie kilku stronach przedstawienia sytuacji panna Marple wskazuje osobę winną lub rozwiązanie zagadki, bo w zbiorze opowiadań mamy do czynienia nie tylko z morderstwami. Czytelnikowi zaś pozostaje podziwianie umysłu starszej damy.

Opowiadania wymagające użycia naszych szarych komórek to miła forma spędzania czasu. Przy okazji ukazują one kunszt literacki królowej kryminału. Opowiadania to trudna forma literacka, a zwłaszcza w przypadku cenionych autorów powieści, nie mniej jednak Agata Christie udowadnia, że jest mistrzynią w planowaniu zbrodni oraz dobrze radzi sobie z każdym tekstem. Antologia zawiera opowiadania angażujące czytelnika, przykuwające jego uwagę i budzące zainteresowanie. Nie pozostaje mi nic innego, jak gorąco zachęcić Was do przeczytania tej antologii. Bardzo gorąco zachęcić!

Oceniam: 10/10Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiego z 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)