Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

24 sierpnia 2014

Max Bentow "Lalkarka"

Max Bentow Lalkarka
Autor: Max Bentow
Tytuł: Lalkarka
Stron: 344
Wydawca: Dolnośląskie


Pianka montażowa, fachowo nazywana pianką poliuretanową, kojarzy się tylko z jednym. Z remontem. A co, gdyby tak użyć jej w całkiem innym celu? Na przykład... nie to zbyt przerażające. Jeden z bohaterów nie cofnął się i przed tym. Udusił swoje ofiary pianką montażową...

Berliński komisarz Nils Trojan widział w swej karierze naprawdę wiele, jednak na widok ciała młodej kobiety uduszonej pianką poliuretanową tworzącą swego rodzaju sarkofag ogarnia go przerażenie. Wkrótce Trojan natrafia na bliźniaczo podobną sprawę z przeszłości. Przed rokiem lalkarka Josephin Maurer została uwolniona w ostatniej chwili, napastnik zdążył jedynie zostawić na jej ciele makabryczne ślady. Mężczyzna, którego uznano za sprawcę, zginął w wypadku samochodowym. Czy to możliwe, że znalazł naśladowcę? A może wciąż żyje i kontynuuje okrutne dzieło?


Po ukończeniu studiów aktorskich grał na różnych scenach i pisywał scenariusze. Za pracę dramaturga został odznaczony licznymi nagrodami i stypendiami. Mieszka w Berlinie. "Ptaszydło" to jego debiut powieściowy i zarazem początek serii o berlińskim komisarzu Nilsie Trojanie.

                                  
 On sam sypiał niewiele. Sen był małą śmiercią.[str. 99]


Nie dane mi było zapoznać się z pierwszym tomem serii "Ptaszydło" i bardzo ubolewam z tego powodu, ponieważ nie mogę porównać obu powieści Bentowa. Po przeczytaniu "Lalkarki" jestem w stanie powiedzieć, że autor zyskał sobie kolejnego fana, który jak najszybciej musi przeczytać poprzednią książkę.

W trakcie lektury nie ma czasu na nudy. Ciągle dzieje się coś godnego uwagi, coś co przyprawi nas o wypieki na twarzy. Urywanie historii w momencie, gdy emocje sięgają zenitu, to sprawdzony sposób, jakim Bentow zyskuje sobie sympatię czytelników.

Chylę czołowa autorowi za niewiarygodną wyobraźnię. Z niektórymi wyjściami i sposobami tortur, spotkałem się po raz pierwszy. Każdy z nich wywołała we mnie przerażenie oraz obrzydzenie. Bardzo często zdarzało się, że musiałem odłożyć kryminał na bok i przetrawić daną informację, ponieważ jej brutalność docierała do mnie dopiero po dłuższej chwili.

Gorąco polecam każdemu przeczytanie tej pozycji. Niesamowicie wciągająca fabuła zapewni nam kilka ekscytujących chwil w te leniwe, letnie popołudnia.Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Portalowi literatura.juventum.
 

komentarze

 1. Bardzo się cieszę, że Tobie się książka spodobała! :D
  W takim razie z czystym sumieniem mogę sięgnąć po nią i ja!

  OdpowiedzUsuń
 2. No, no - "musiałeś aż odłożyć lekturę, aby przetrawić brutalność" - to brzmi intrygująco...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej, makabryczna książka... Ale interesująca, prawdopodobnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. gdybym kiedyś sięgnęła po tę książkę to zacznę od Ptaszydła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, ale mnie zachęciłeś. PRzyznam, że nie czytam takich na co dzień, ale muszę sięgnąć. dopisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro wyobraźnia autora jest na tak wysokim poziomie, to poszukam ptaszydła gdzieś w bibliotekach, bo mnie zaciekawiłeś

  OdpowiedzUsuń
 7. Z jednej strony mnie zainteresowała, ale z drugiej, coś wstrzymuje...
  Jeszcze zobaczę, czy przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mnie zachęciłaś. Kiedyś napewno bedę chciała przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. To zdecydowanie moje klimaty! Przeczytam na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na mnie od pewnego czasu czeka na półce Ptasznik i pewnie zacznę od niego, ale niesamowicie cieszę się, że Lalkarka taka udana. Teraz mam większe zaufanie do autora... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co słyszałem, pierwsza część niestety nie dorównuje drugiemu tomowi. Mam nadzieję, że nie zrazisz się do tego pisarza, ponieważ "Lalkarka" to powieść jak najbardziej udana :)

   Usuń
 11. Brzmi bardzo obiecująco! Chętnie przeczytam, ale najpierw postaram się zapoznać z pierwszym tomem :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. No rzeczywiście, pisarz ma niezłą wyobraźnie. Pianka montażowa...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)