Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

26 listopada 2014

Barbara Kosmowska "Pozłacana rybka"

Autor: Barbara Kosmowska
Tytuł: Pozłacana rybka
Wydawnictwo: LiteraturaKto z nas chociaż raz nie zamarzył sobie złotej rybki, by ta mogła spełnić jego najskrytsze marzenia? Alicja jest Bardzo Rozpieszczaną Jedynaczką. Poznajemy ją w przełomowej chwili dla jej życia - rodzice się rozwodzą. Jej życie zmienia się w slalom pomiędzy domem ojca i jego wybranki, a swojej ukochanej, zwariowanej mamy. Pewna dnia na świat przychodzi Fryderyk, którego Alicja nazwała Jaszczurką. Tamtego pamiętnego dnia życie młodej dziewczyny przewraca się do góry nogami. Nic już nie będzie jak kiedyś...

Ciężko pisze się o powieściach, które na wzruszają, sprawiają, że dzięki swojej treści na długo zapadają nam w pamięć. Pozłacana rybka właśnie do takich dzieł należy. Bez bicia mogę się przyznać na samym początku, płakałem, jak małe dziecko przy zakończeniu całej tej historii. Taka sytuacja miała miejsce jedynie w trzech powieściach. Most do Terabithii, Ania z Zielonego Wzgórza i oczywiście książka, która postaram się zrecenzować. Wybaczcie mi, jeżeli ta recenzja nie będzie miała sensu. Jak już mówiłem, trudno pisze się o czymś, co jest naprawdę bliskie naszemu sercu.


Barbara Kosmowska w swoim dziele porusza temat dla wielu ciężki. Spotykamy się tutaj z rozstaniem rodziców. Jedno z nich zakłada nową, szczęśliwą rodzinę. Co jednak ma począć młoda dziewczyna, która nigdy nie powinna przeżywać takiej sytuacji? I właśnie to jest ten temat, jaki autorka stara się nam przybliżyć w sposób ciekawy i łatwy w odbiorze. Często dochodzi do ważnych rozmów pomiędzy rodzicem, a dzieckiem, które nieraz wzruszają, czasami nawet wywołują w czytelniku gniew. Jedno jest pewne - autorka jest mistrzynią w zmuszaniu czytelników do refleksji.

Pozłacna rybka jest również pozycją, w której możemy przekonać się o tym, jak wielką potęgę ma miłość i przyjaźń. Najlepszych przyjaciół zawsze poznamy w biedzie, a miłość... Miłość to już całkiem inna sprawa. Alicja, z Bardzo Rozpieszczonej Jedynaczki przeistacza się w nastolatkę, która doznaje już pierwszych problemów dostarczonych przez nieczuły los. I ta właśnie przemiana ma miejsce dzięki dotykających ja problemów. Kryzys w przyjaźni, niepewność, co do pewnego głębokiego uczucia i obcowanie ze śmiercią, która powoli pochłania swoją ofiarę.

Podoba mi się to, że na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie wywnioskować, co kryje w środku ta prosta okładka. Opis nie jest lepszy, bo po jego przeczytaniu nadal nic nie przychodzi nam do głowy. I to jest wspaniałe! Rzuciłem się na głęboką wodę, na słowo wierząc polonistce, która z serca polecała tę właśnie powieść. I tak po kilku przeczytanych stronach byłem w stanie powiedzieć, że spotykam się z mądrą książką, która po przeczytaniu jeszcze przez długi czas będzie siedziała w mojej głowie. 

Ta mądra książka przeznaczona jest dla starszych i młodszych odbiorców. Obie grupy powinny być zadowolone po przeczytaniu Pozłacanej rybki. Moje drugie spotkanie z prozą autorki jest, jak najbardziej udane i oczywiście zagłębię się w lekturze jej poprzednich dzieł. Jeżeli szukacie pozycji mądrej, równocześnie ciekawej i wciągającej, to oto dzieło jest napisane specjalnie dla Was. Sięgajcie nawet jeżeli macie jakieś wątpliwości. Naprawdę warto!
Dziękuję Wydawnictwu Literatura za udostępnienie tej przepięknej powieści.

komentarze

 1. U mnie to była lektura i właśnie dlatego tę książkę poznałam. Lektury nie żałuję bo to bardzo mądra i wzruszająca powieść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety tym razem pozycja zupełnie nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że ta książka zawiefa dużo wartościowej treści. Dobrze, że takie właśnie dzieła powstają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo, że książkę chyba warto przeczytać ze względu na tematykę, ja nie mam na nią ochoty niestety...
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie wszystko opisałaś, ale niestety chyba nie dla mnie :c Pomimo może się skuszę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie poznałam jeszcze twórczości tej autorki, więc może właśnie od tej pozycji powinnam zacząć :).

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)