Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

26 września 2014

C.S. Lewis "Mroczna wieża"

Autor: C.S. Lewis
Tytuł: Mroczna wieża
Stron: 272
Wydawca: EspritMroczna Wieża, którą autor Opowieści z Narnii planował prawdopodobnie jako kontynuację słynnej trylogii międzyplanetarnej, a także inne składające się na ten zbiór opowieści, będą fascynującą lekturą dla czytelników Lewisa. Mroczna Wieża to wspaniała przygoda literacka, prozatorska uczta dla fanów jednego z największych pisarzy XX wieku. Każdy z zawartych w niniejszym tomie tekstów wprowadza nas w świat innej problematyki i bohaterów, a mimo to utwory zawarte w Mrocznej Wieży układają się w spójną mozaikę doskonałej, ambitnej literatury.


Twórczość Lewisa zawsze będzie obdarzana przeze mnie wielką sympatią i sentymentem. Seria Opowieści z Narnii to druga seria, zaraz po Panu Samochodziku, która rozpoczęła moją przygodę z czytaniem. tym razem, jak i po skończeniu innych książek tego autora, jestem zachwycony i uszczęśliwiony. Jednak, kiedy oswajam fakt, iż to dzieło miało nigdy nie ujrzeć światła dziennego, przechodzi mnie dreszcz. Coś tak wspaniałego i z ponadczasową treścią miałoby zniknąć na zawsze? Okropne i przerażające.


Zacznę od wielkiej pochwały skierowanej w stronę wydawnictwa za stworzenie pięknej okładki. Tyle w niej tajemniczości, że kiedy tylko ją ujrzałem zapragnąłem odkryć jej treść. Ciekawość by mnie zjadła gdybym tego nie zrobił. Takie cudo jest świetną ozdobą do naszej biblioteczki pełnej (w moim przypadku) czerni, bieli i czerwieni.

Najbardziej podobało mi się tytułowe opowiadanie Mroczna wieża. Reszta też była dość oryginalna, ale z podobnymi historiami już nieraz się stykałem. Natomiast pierwsze opowiadanie jest najciekawsze i to na nie musimy zwrócić najwięcej uwagi. I chociaż nie lubię za bardzo literatury z tego gatunku, Lewis potrafił mnie zaciekawić poczynaniami swoich bohaterów. Po przeczytaniu nie mogłem wyjść z zachwytu. To coś cudownego!

W wydanej pozycji znów dostajemy szansę zapoznania się z nieograniczonymi pokładami wyobraźni autora. Jedno z opowiadań jest o podróży na księżyc. A napisane zostało długo przed pierwszą podróżą na to ciało niebieskie. Zakończenie zmusza nas do refleksji, bo Lewis nie pisze tylko po to, by pisać, lecz tworzy coś, nad czym później będziemy mogli rozmyślać. Ale znajdziemy też tu sporą garść humoru.

Fascynującym przeżyciem dla fanów Lewisa będzie przeczytanie przynajmniej połowy zawartości. Wszakże autor Opowieści z Narnii stworzył opowiadania, które naprawdę potrafią wciągnąć. Gorąco polecam, każdemu czytelnikowi, który kojarzy to nazwisko (a takich jest naprawdę wiele) zapoznanie się z tą pozycją.
Za możliwość przeczytania książki serdeczne dzięki kieruję w stronę Wydawnictwa Esprit.

komentarze

 1. O autorze oczywiście słyszałam, ale o tej pozycji nie. Chyba nie sięgnę, wolę coś dłuższego :) ale Opowieści z Narnii jako film były super

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że mogłaby mnie ta książka wciągnąć. A okładka jest rzeczywiście świetna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej pozycji, choć dobrze znam tego autora. Obecnie mam mieszane uczucia, co do tej książki. [ Kraina Książek

  OdpowiedzUsuń
 4. Zacznę w tym wypadku od opowieści z Narnii, ale jakoś nie umiem nigdy do nich dotrzeć

  OdpowiedzUsuń
 5. Kompletnie nie spodobały mi sie 'Opowieści z Narni', wiec tym bardziej chciałabym dac szanse temu autorowi w nieco innej tematyce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To mniej znana pozycja jego autorstwa. Poszukam w bibliotece...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)