Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

OPTYMISTA NIE ŻYJE!


24 stycznia 2015

Jolanta Kosowska "Niepamięć"


Autor: Jolanta Kosowska
Tytuł: Niepamięć
Wydawca: Bukowy Las
Dwóch przyjaciół, lekarzy, którym przyszło żyć i pracować w dwóch różnych krajach, spotyka się po latach w romantycznych okolicznościach. Kiedyś łączyło ich wiele, a dzieliła miłość do tej samej kobiety. Teraz jeden z nich jest ciężko chory, potrzebuje medycznej pomocy drugiego. Wyuczona i przyswojona na emigracji obojętność nagle przestaje mieć znaczenie, poprawność znika nagle pod wpływem fali dawno zapomnianych emocji. Przyjaciele zaś z przerażeniem stwierdzają, że obaj nie wiedzą nic o losach swojej dawnej sympatii. Dziewczyna zniknęła przed laty w zupełnie nieznanych okolicznościach.

Czytając książki autorów takich jak Jolanta Kosowska, fakt, że autorka pochodzi z tego samego kraju może napawać wyłącznie dumą. Twórczość tej pani jest wyjątkowa, nader łatwa w odbiorze, a losy opisywanych bohaterów wciągają czytelnika i stają się mu bardzo bliskie. Coraz rzadziej (mimo coraz większej liczby wydawanych książek) zdarza się, że ktoś tak umiejętnie operuje słowami. Nic więc dziwnego, że lektura tej wspaniałej książki sprawiła mi wiele radości.

"Niepamięć" to pozycja, która wywoła nawet w najbardziej zatwardziałym czytelniku gamę uczuć. Od zdenerwowania, niepewności i strachu nawet po radość i ulgę. Najlepsze jednak w tym wszystkim jest to, że nasze uczucia autorka może zmienić z każdą stroną. Przychodzi jej to z taką łatwością, że boję się pomyśleć o osobach z otoczenia Kosowskiej, którymi zapewne autorka manipuluje jak tylko zechce.

Kolejnym wspaniałym elementem lektury jest talent do kreowania postaci. Nie dość, że jestem w stanie wyobrazić sobie idealnie wygląd każdego z poszczególnych bohaterów, to dodatkowo autorka tworzy ich tak, ażeby czytelnik mógł "wejść" w ich głowę. Portrety psychologiczne zostały wykonane z taką starannością i pieczołowitością, iż śmiem wątpić, że dałoby się to zrobić lepiej.

Bardzo realistyczne są także opisy jakie serwuje nam autorka. Jest ona jedną z lepszych autorek, które tak manewrują prostymi słowami, że tworzą niesamowite zdania stuprocentowo oddające to, co autorka miała na myśli. Dzięki temu wędrówka po słonecznej Chorwacji staje się dla czytelnika szalenie przyjemnym sposobem spędzania czasu. Zwłaszcza w tak doborowym towarzystwie.

W detalach dopracowana została również cała fabuła. Nie ma w niej mowy o jakichkolwiek możliwych niedomówieniach, czy błędów logicznych. Zaś samo rozwinięcie głównych wątków zostało poprowadzone po mistrzowsku. Takich pomysłów się nie spodziewałem i w swojej "Niepamięci" zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Zapoznałem się z dwiema późniejszymi książkami Jolanty Kosowskiej, a mimo to jej proza nadal mnie zachwyca.

Nie mogę zrobić nic innego, jak jedynie polecić Wam prozę tej pisarki. Poznacie intrygujące losy oryginalnych bohaterów, spotkacie niesamowity talent pisarski i po prostu w sposób niesamowity spędzicie kilka dobrych godzin. Jeżeli szukacie czegoś naprawdę dobrego i zaskakującego, to nie mogliście trafić lepiej. Gorąco polecam tę książkę!
Podziękowania za egzemplarz książki wraz z cudowną dedykacją, kieruję w stronę wspaniałej autorki.

komentarze

 1. Aż chce się czytać!
  Ta autorka od dawna chodzi mi po głowie :3

  OdpowiedzUsuń
 2. To coś dla mnie! Dopiszę sobie do listy :) ciekawa jestem, jak Autorka sobie radzi, czy faktycznie i mną by tak manipulowała, że dałabym się wkręcić w zawiłości uczuć i relacji bohaterów ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. Uwielbiam taką prozę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Noo przyznam, że jestem mocno zainteresowana. Poza tym ostatnio coraz chętniej sięgam po polską literaturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jeszcze okazji poznać autorki, ale czemu nie. Opis brzmi zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo ciekawie! Po pierwszych zdaniach oczekiwałam, że któryś z panów wda się ponownie w ten romans, ale chwała Wam za rozwianie tego obrazu. O autorce nie słyszałam, więc poczytam co tam jeszcze fajnego napisała. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tyle już słyszałam o autorce , a ciągle mi z nią nie po drodze .. Oby się to zmieniło ,bo jest to kolejna książka ,którą polecasz spod jej pióra .. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie zapoznam się z tą książką skoro polecasz, a te realistyczne opisy dodatkowo mnie zachęcają :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam tę książkę od dawna w planach, wydaję mi się, że mogłaby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na tak dobrą powieść zawsze chętnie się skuszę, tym bardziej, że z tego co piszesz autorka nie zaniedbała właściwie żadnego elementu książki. Najbardziej intrygują mnie portrety psychologiczne postaci i te zaskakujące elementy fabuły.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)