Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

OPTYMISTA NIE ŻYJE!


23 marca 2015

"Poczytaj mi mamo. Księga piąta"

Źródło

Autor: Kilku
Tytuł: Poczytaj mi mamo. Księga piąta
Wydawca: Nasza KsięgarniaKolekcja "Poczytaj mi, mamo" to niezwykły upominek dla paru pokoleń czytelników z okazji dziewięćdziesiątych urodzin "Naszej Księgarni". W "Księdze piątej" pan Maluśkiewicz będzie niestrudzenie wypatrywał wieloryba, wybredny ślimak odrzuci sporo ciekawych ofert mieszkaniowych, czarny kocur zauważy natomiast, że jeśli chce się słuchać koncertu, trzeba zrezygnować z kolacji. Zosia, zamknięta w pudełku od zapałek, zrozumie, że nie wolno krzywdzić żadnych żyjątek, straszny Bijacz zmieni się w zupełnie zwyczajnego Jurka… A pewna zarozumiała dziewczynka spróbuje was przekonać, że jest najładniejsza i najmądrzejsza z całej zerówki… Sami zdecydujcie, czy jej wierzycie.

Jako że ten zbiór opowiadań jest dla mnie dopiero pierwszym spotkaniem z książkami "Poczytaj mi mamo", chciałbym wyrazić moje zafascynowanie i entuzjazm względem tego projektu. Dla młodych pasjonatów literatury styczność z tak różnorodnymi historiami, różniącymi się od tych, które czytają zazwyczaj, będzie niezapomnianą przygodą, a dorośli czytający te opowiadania swoim pociechom przeniosą się w dawne czasy, co, jak wszyscy wiedzą, sprawi im niewypowiedzianą radość.

Pomysł na zebranie wszystkich tych historii w ich pierwotnej formie jest niesamowicie trafiony i skazany na sukces. Moim największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście okładki starych wydań. Naprawdę wspaniale jest przeglądać ilustracje pierwszych wydań najpopularniejszych bajek dla dzieci. Może nie odczuwam tego tak mocno jak należy, ale jestem pewien, że dorośli skaczą z radości widząc książki ich dzieciństwa zebrane w jednym miejscu.

Zadbano oczywiście o to, żeby w księdze piątej znalazły się bajki, które zarówno sprawią młodszemu czytelnikowi multum radości i czegoś go nauczą. Czytane historie, które szkraby obserwują z zapartym tchem niosą ze sobą wiele przeżyć. Radość, fascynację, smutek. A wszystko to zwieńczone morałem, którego ciężko nie zauważyć. Myślę, że młodsi czytelnicy z łatwością odkryją ich sens, a wiele z nich z pewnością te nauki weźmie sobie do serca. To jest chyba najwspanialsze w tych opowiadaniach.

Moimi faworytami w księdze piątej są "Bijacz" i "Kreski" Małgorzaty Musierowicz, które traktują o odwadze i prawdziwej przyjaźni, a wszystko to opisane z perspektywy zerówczaków, "Pan Maluśkiewicz" Tuwima, który wywołał we mnie salwy śmiechu, mimo mojego wieku, a także bajka o odlotowej babci, pełnej radości i optymizmu, zarażająca tymi cechami każdego kogo spotka. Od księgi piątej bije odczuwalne na milę poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że każdy czytelnik, starszy czy młodszy, po przeczytaniu wszystkich opowiadań odczuje to samo.

Na pochwałę zasługuje również cała ekipa pracująca nad oprawa graficzną "Poczytaj mi mamo. Księga piąta". Co prawda książek nie powinno oceniać się po okładce, ale patrząc na tę ciepłą, niebieską okładkę chęć po sięgnięcie po to dzieło przybiera na sile. Trzymanie tak wydanej pozycji, czy to w ręku, czy na półce, sprawia, że czytelnik ulega niekontrolowanym odruchom radości i choćby chciał, nie może oderwać od niej wzroku. Gorąco polecam Wam sięganie po księgę piąta, a mi pozostaje czekać na dalsze części, bo pomysł całkowicie podbił moje serce.Jestem niezmiernie wdzięczny Wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie egzemplarza tej książki.


komentarze

 1. Ciekawe lekturki czytasz ostatnio, Radku :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy wszystkie części "Poczytaj mi mamo" i też je uwielbiamy.Dla mnie to powrót do dzieciństwa, dla dzieci zupełnie inna forma książeczek dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam te książeczki:)) A tak swoją drogą, to powrót do lektur z dzieciństwa jest bardzo miły , prawda;)?

  OdpowiedzUsuń
 4. hymm.. nie jestem pewna, czy książka jest dobrana do wieku, ale podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bajki.. baji, jak ja byłam mała to chyba tylu fajnych nie było, ja pamiętam Dzieci z Bullerbyn, Anię z Zielonego Wzgórza... czy Puchatka.

  OdpowiedzUsuń
 6. To taki swoisty powrót do przeszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O jak naukowo u Ciebie ostatnio ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam książki z serii Poczytaj mi mamo, całe moje dzieciństwo :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze mówiąc to jakoś nie pamiętam tych książeczek, ale nie wiem czy dlatego, że jakoś je wyparłam ze swojej pamięci, czy po prostu ich nie czytałam jako dziecko ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam tych książeczek , a i tym bardziej mnie do nich nie ciągnie . Widzę ,że przestawiasz się ostatnio na nowe gatunki ,a gdzie się podziały thrillery i książki sensacyjne ?! ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam tę serię dawno dawno temu ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kurczę, serię znam, ale już dawno nie miałam z nią do czynienia. A szkoda, bo w tej chwili sentyment mi się włączył. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)