Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

13 maja 2015

Markus Zusak "Złodziejka książek"


Autor: Markus Zusak
Tytuł: Złodziejka książek
Wydawca: Nasza Księgarnia


Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Kiedy przychodzi mi recenzować tak genialna powieść nie mam pojęcia w co najpierw włożyć ręce. Zacznę może od narratora, bo to on głównie przyciągał moja uwagę. Całą historię możemy obserwować z perspektywy... śmierci. Muszę się szczerze przyznać, że po lekturze "Złodziejki książek" śmierć nabrała dla mnie nowego znaczenia. Markus Zusak utożsamia ją z inteligentną postacią, która co rusz wplata w fabułę własne przemyślenia na temat życia, świata. I szczerze powiedziawszy, każda taka refleksja była dla mnie czymś wspaniałym. Możliwością porozmyślania nad wcześniej wymienionymi aspektami i zastanowieniem się, jak to naprawdę jest. Kto by pomyślał, że śmierć może natchnąć mnie do takich myśli?

"Jak niemal każde nieszczęście historia ta zaczęła się szczęśliwie."
Kolejnym elementem, który chciałbym poruszyć jest zestawienie mnóstwa wspaniałych bohaterów. Główna bohaterka, Liesel Meminger, to niesamowita dziewczyna, wyróżniającą się spośród tłumu innych wielka wrażliwością na otaczający ją świat. Podobnie jak śmierć jest to postać, która lubi poświęcać czas na rozmyślaniu. Bardzo polubiłem złodziejkę książek za otwartość dla innych i bezgraniczną miłość jaką obdarzyła nowych rodziców. Drugie miejsce w rankingu ulubionych postaci zajmują u mnie (nikogo chyba nie zaskoczę) Hans i Rosa Hubemann. Ci bohaterowie byli tak ciepli i sympatyczni (mimo że Rosa starała się to ukrywać), że czytając powieść miałem nieodparte wrażenie, że strony, na których wspomniano o tych osobowościach emanują ciepłem i złotym blaskiem w moja stronę. Pierwszy raz w życiu odczułem coś podobnego. Markus Zusak odwalił naprawdę wielki kawał dobrej roboty kreując całe mnóstwo bohaterów, którzy na długo zapadną mi w pamięć. Myślę tu o Rudym, Maksie, Irmie itd. 

"Złodziejka książek" to książka wyjątkowa również ze względu na temat jaki porusza. Wiele jest książek o trwałej przyjaźni, miłości  i udrękach II wojny światowej, jednakże nikt nie opisał tego tak pięknie i ciekawie jak Markus Zusak.  Autor zarówno w codziennych, błahych wydarzeniach, jak i tych bardziej wyniosłych, wymagających od bohaterów większego poświęcenia, pragnie pokazać nam jaką siłę ma w sobie prawdziwa przyjaźń i miłość. Robi to w sposób cudowny i ciekawy zarazem. Ponadto sprawia, że temat II wojny światowej, który raczej nie kojarzy nam się pozytywnie, odbieramy jako coś optymistycznego i wesołego, chociaż każdy dobrze wie, jak to było. Trzeba mieć naprawdę niebywały talent, żeby tak pogrywać słowami.
"Zabił się, bo kochał życie."

Klimat w "Złodziejce książek" nie dość, że jest namacalny, to gwarantuję Wam, że podczas lektury żadnej innej książki nie poczujecie tego, co możecie poczuć czytając tę powieść. Wszystko dzięki całej gamie emocji, które targają czytelnikiem. Bezsilność, empatia, strach, wzruszenie, czy zachwyt. Powieści tej nie da przeczytać się od niechcenia. Każdy kto zacznie się w nią zagłębiać przepadnie. W emocjach, refleksjach i innym świecie. To wspaniałe uczucie.

Arcydzieło jakim jest "Złodziejka książek" można by chwalić pod wieloma względami. Myślę jednak, iż jeżeli stwierdzę, że ujęło mnie w niej to, że udało mi się zobaczyć coś, na co wcześniej nie zwracałem uwagi, to będzie to wystarczająco mocny argument, abyście i wy sięgali po książkę. Nigdy wcześniej nie patrzyłem na II wojnę światową z perspektywy takich ludzi. Ciepłych, przyjaznych, oddanych mimo ciężkich czasów. Lektura pokazała mi, że człowiek potrafi być niesamowity i nie da się tak łatwo zniszczyć jego godności. 

Naprawdę trudno znaleźć jest mi słowa, które idealnie oddawałyby moje emocje i przemyślenia względem tej pozycji. Tego arcydzieła nie da się tak łatwo opisać. Mam nadzieję, że udało mi się przekonać po sięgnięcie po tę książkę, wypełnioną emocjami, wartką i niebanalną akcją, ponadczasowymi prawdami, sympatycznymi i wzruszającymi bohaterami. Piękną samą w sobie. Naprawdę warto zapoznać się z tą powieścią, do czego gorąco Was zachęcam.


Oceniam: 10+/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Księgarni Bonito.

bonito.pl/?utm_source=blog&utm_medium=banner&utm_campaign=recenzje_optymisty

komentarze

 1. Oglądałam film, który mi się podobał, a książkę na razie sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. tak długo mam na nią chrapke, a jeszcze jej nie przeczytałam. muszę ten błąd naprawić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna mam już wielką chęć na tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam. To była chyba moja najlepsza książka w ubiegłym roku, niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam w wakacje i pokochałam całym sercem.Cieszę się,że mamy takie samo zdanie o "Złodziejce książek " :)

  OdpowiedzUsuń
 6. słyszałam wiele dobrego o niej, ale ciągle mi nie po drodze by ją kupić :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Znów mnie ktoś entuzjastycznie i bardzo przekonująco zachęca do Złodziejki książek. Powieść ta nadal przede mną, ale jest to jeden z punktów obowiązkowych wśród książek na liście tych, któe musowo muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale wstyd, ja jeszcze tej książki nie czytałam... Wszyscy ją zachwalają, a mi ciągle jakoś do niej nie po drodze ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Leży i czeka na swoją kolejkę a filmu unikam jak szalona bo w pierwszej kolejności chcę książkę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja nie dokończyłam jej jeszcze :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Oglądałam film, więc książkę sobie odpuszczę, aż trochę zapomnę fabuły :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Aż jestem zaskoczona tą oceną! Muszę w końcu ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Złodziejki książek" nie czytałam ale widziałam film, który troche nie zrozumiale został nagrany ale książka zapewne ciekawa :)
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam książkę, ale nie mam zamiaru oglądać ekranizacji. Nie chcę sobie zepsuć wyobrażenia o bohaterach ;)

  MÓJ BLOG - GALERIA KSIĄŻEK

  OdpowiedzUsuń
 15. Od dawna mam tę książkę w planach. Tylko czasu stale brak.

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba żadna przedtem recenzja nie narobiła mi takiego apetytu na tą pozycję jak Twoija. Mam ochotę rzucić nauke, rzucić wszelkie pozycje, które mama zaplanowane na następne miesiące i bięgnać co sił w nogach do pokoju mojego brata, opanować jego biblioteczkę i wyrwać mu siłą ta pozycję. Naprawdę świetnie ją przedstawiłeś! :>

  OdpowiedzUsuń
 17. Kolejna osoba zafascynowana tą książką ;=)
  Ja naprawdę jestem opóźniona w czytaniu..
  Muszę ją przeczytać tylko naprawdę nie mam pojęcia kiedy.. ;-
  Pozdrawiam,
  http://recenzje-sophie.blogspot.com/2015/05/konkurs-z-proba-zelaza.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam już parę recenzji tej książki, a Twoja tym bardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę koniecznie po nią sięgnąć! :)
  Pozdrawiam
  A. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam ją w planach, ale jakoś nigdy nie mogę się do niej zabrać :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka i film jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Kocham i książkę i film z całego serca. A cytat "Zabił się, bo kochał życie" jest chyba moim ulubionym nie tylko z całej powieści ale i ogólnie ;)

  Zapraszam do siebie
  http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 22. Do książki zachęcać mnie nie musisz, bo czytałam ją i byłam równie zachwycona co ty, ale całej reszcie, tym którzy się wzbraniają prze tą pozycją, chciałoby się rzucić ten tytuł do rąk, żeby go spróbowali. Żeby doświadczyli tego geniuszu literackiego na własnej skórze. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)