Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

16 czerwca 2015

Jeffery Deaver "Kolekcjoner skór"
Autor: Jeffery Deaver
Tytuł: Kolekcjoner skór
Wydawca: Prószyński i S-ka


W Nowym Jorku pojawia się seryjny morderca, atakujący przypadkowych ludzi w piwnicach i podziemiach miasta, działający w wyjątkowo wyrafinowany sposób. To artysta, który wykonuje ofiarom tajemnicze tatuaże, tyle że zamiast barwnika używa śmiertelnych trucizn. Policja jest bezradna, ponieważ zbrodniarz bardzo starannie zaciera po sobie wszelkie ślady. Lincoln Rhyme i Amelia Sachs, którzy włączają się do śledztwa, muszą znaleźć zabójcę i zapobiec następnym morderstwom na podstawie enigmatycznych wiadomości wytatuowanych na skórze ofiar. Nie ma wątpliwości, że morderca prowadzi grę ze śledczymi, podsuwając im niejasne wskazówki...

"Kolekcjonera kości", który stanowi fundament do toczących się wydarzeń w kolejnej powieści Deavera, niestety nie dane było mi poznać, jednakże fakt ten nie wpłynął druzgocąco na brak zrozumienia niektórych elementów z toczącej się akcji. Mimo to, osobom, które zainteresowane są historią kolekcjonera skór, zalecam poznanie się z wcześniej wymienionym tytułem. Nie mogę również oceniać autora pod względem jego wcześniejszych powieści, bo było to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością. 

Książka ta porwała mnie przede wszystkim dzięki swoim elementom składającym się na thriller psychologiczny. Oprócz tego, że tempo akcji jest nader wartkie, mamy okazje obserwować poczynania szalenie inteligentnej osobowości, która wpada na przerażające pomysły, nieraz przyprawiające czytelnika o coś wiele mocniejszego niż zwykła gęsia skórka. "Kolekcjoner skór" to pozycja, w której wszystko zostało misternie poukładane w całość, tak by ni było mowy o jakimkolwiek błędzie logicznym. Ciężka praca autora jak najbardziej się opłaciła, bo teraz bez zawahania mogę napisać, że jego książka to majstersztyk.

Powieść ta to również zbiór wyrazistych postaci wykreowanych z nie mniejszą pieczołowitością niż układanki wciągającej fabuły. Billy Haven to bohater tak świetnie przedstawiony zwłaszcza pod względem portretu psychologicznego, że śmiało stwierdzam, iż z tak przerażającą osobowością nie miałem jeszcze do czynienia. Na pochwałę zasługuje również wybitny duet śledczych - Lincoln Rhyme i Amelia Sasch, których spryt i przebiegłość nieraz mocno mnie zaskoczyły. 

Jeffery Deaver w kolejnej swojej pozycji nie skupia się na tym, żeby wartka akcja ociekała hektolitrami krwi - wręcz przeciwnie. Ten element stara się ograniczyć do minimum. Zamiast niego kreuje wyczuwalny, mroczny klimat, który z pewnością porwie każdego czytelnika. Dawkowane napięcie, uczucie, że już za chwilę będzie się świadkiem czegoś przerażającego sprawiają, iż "Kolekcjoner skór" to prawdziwy thriller psychologiczny.

Nie mógłbym zrobić nic innego, jak gorąco zachęcić Was do poznania "Kolekcjonera skór" lub innych książek tego autora. Gwarantuję Wam niezapomnianą ucztę literacką i to, że z pewnością pokochacie twórczość tego autora. Tak wielu emocji od przerażenia, niepewności po ulgę z pewnością nie doświadczycie w innych thrillerach psychologicznych. Tym, którzy jeszcze nie znają tej historii, gorąco zachęcam do przeczytania!Za niezapomniane przeżycia serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.


komentarze

 1. Zawsze, gdy natknę się na książki tego autora w bibliotece, sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie za bardzo lubię się bać przy książkach, ale skoro piszesz że to świetny thriller psychologiczny, to może jednak dam się skusić. Lubuję się w tym gatunku, więc i może znajdę czas na "Kolekcjonera skór".

  OdpowiedzUsuń
 3. Szukam drugiej części, "Tańczącego trumniarza". Nie mogę go dostać, więc na razie nie ruszam dalej. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak widać pod straszną okładką kryje się bardzo dobra książka ;DD

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi świetnie, chociaż przyznaję, że nie rzuciła mi się wczesniej w oczy ta książka,pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam wcześniejsze powieści Deavera (głównie te pierwsze z tej serii :P) i naprawdę gorąco Ci je polecam :) Co do tej powieści, to już od pierwszych zapowiedzi mam ochotę na jej lekturę, ale jakoś do tej pory nie było mi z nią po drodze :P Pora chyba w końcu to zmienić i rozejrzeć się za nią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię sięgać po thrillery psychologiczne, a skoro tak bardzo polecasz, to muszę się za nią rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka jest przerażają a zarazem ciekawa. Nie czytam specjalnie thrillerów jakoś morderstwa itp. mnie nie ciekawią. Po tym jak polecasz nie wątpię że książka jest naprawdę fajna. Lecz się nie skuszę.
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się niezwykle ciekawie, więc gdy 'odgruzuję' się,tj przeczytam to, co na mnie czeka, z wielką chęcią sięgnę. Lubię taką tematykę, jeszcze tytuł "Kolekcjoner kości" jest kuszący :)

  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie ma to jak dobry thriller psychologiczny, lubię takie ksiażki, chętnie sięgnę po dzieła polecanego przez Ciebie autora :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam "Kolekcjonera kości" i mi się się podobał ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tym razem podziękuję za thriller. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Dopisuję tę książkę do listy zakupów książkowych. W sumie fabuła kojarzy mi się trochę z jakimś filmem. Tylko nie pamiętm tytułu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)