Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

4 lipca 2015

Ewa Nowak "Nie do pary"


Autor: Ewa Nowak
Tytuł: Nie do pary
Wydawca: Egmont


Szesnastoletni Alek przeżywa okres buntu. Potwierdzenia własnej wartości szuka głównie w oczach płci przeciwnej, co prowadzi do kontaktów z wieloma dziewczynami. W końcu chłopak całkowicie się gubi w swoich uczuciach. Wplątuje się w niezręczne sytuacje, a zarazem traci poczucie bezpieczeństwa, bo rozpada się jego rodzina. Czy Alkowi uda się wyjść na prostą i zrozumieć, co jest w życiu ważne? (opis z tyłu okładki)

Ewa Nowak - któż jej nie zna? Który z czytelników nie przeczytał co najmniej kilku jej książek? Niedawno dane mi było przeczytać "Pajączka na rowerze", lekturę dla najmłodszych, która omawia temat miłości w sposób tak prosty, że nawet najmłodsi czytelnicy wiedzą o co mniej więcej w niej chodzi. Nic więc dziwnego, że z jeszcze większym zapałem sięgnąłem po  "Nie do pary". Czy najnowsza powieść Ewy Nowak  utrzymuje poziom tak dobrze wszystkim znanej serii miętowej? Rzecz jasna - potwierdza moja mama, siostra, kilka koleżanek, a nawet koledzy, którzy za prozą nie przepadają.

Najbardziej w dziełach autorki podoba mi się to, że problemy, które porusza nie są łatwe, a tym samym fabuła jest trochę pokręcona - jak to w życiu nieraz bywa. Zamiast do bólu przewidywalnego wątku miłosnego, w którym wszystko dzieje się jak należy (tak, myślę o typowym harlequinie). Nastoletni Alek na własne życzenie wplątuje swoją osobę w przelotne związki, jeden poważniejszy, ale z wieloma problemami, a ponadto bardzo często działa pod wpływem impulsu, nie wiedząc czego sam chce. Ewa Nowak to jak dotąd jedna z najlepszych kreatorów postaci nastoletnich.

Z pośród wielu podobnych do tej powieści, "Nie do pary" wyróżnia się dopracowana warstwą językową. Autorka włada lekkim piórem, a cała historia jest opowiedziana w dość prosty sposób. Nic więc dziwnego, że strony uciekają nam spod dłoni w błyskawicznym tempie. Ponadto autorka za pomocą słów kreuje również bardzo realistyczne postaci. Najbardziej jednak zadziwia mnie to, że autorka doskonale wie co kryje się w głowach młodzieży obu płci. Po raz kolejny muszę przyznać, że Ewa Nowak to jedna z najlepszych obserwatorów, co dokładnie widać we wszystkich jej powieściach. Jestem pod wielkim wrażeniem tak rozległej wiedzy autorki.

Chociaż fabuła powieści może nie brzmi porywająco, to wierzcie mi, wcale taka nie jest. Na tle codziennych wydarzeń autorka kreuje historię, która wciąga czytelnika bez reszty od pierwszej, do ostatniej strony. To właśnie najbardziej podoba mi się w "Nie do pary". Autorka ukazuje nam, że codzienność wcale nie jest taka zwyczajna, a przy okazji pokazuje, że warto marzyć, ale trzeba też pamiętać o prawdziwym świecie. Ewa Nowak to współcześnie niekwestionowana królowa polskiej literatury dla młodzieży - nikt tak dokładnie, a zarazem delikatnie nie pokaże nastolatkom, jak może wyglądać życie i nikt tak dobrze nie wytłumaczy im niektórych rzeczy.

Jeżeli czekaliście na to, że wymienię jakąkolwiek wadę tej powieści, to niestety nie doczekacie się takiego momentu. Powieści Ewy Nowak nie da się skrytykować pod żadnym względem. Co się tyczy zagorzałych fanów twórczości tej pani - w najnowszej powieści znajdziemy charakterystyczny element jej wszystkich dzieł. Jedna z bohaterek wręcz kocha muzykę Jacka Kaczmarskiego, a co lepsze, zna wszystkie jego piosenki na pamięć - taką panią Nowak lubię. Wszystkich gorąco zachęcam do poznania się z tą historią, obiecuję, że nie pożałujecie!


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Egmont.


komentarze

 1. Gdy byłam nastolatką uwielbiałam książki tej autorki:) Trochę już z nich wyrosłam, ale gdy nadarzy się okazja z przyjemnością do nich wrócę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę... skoro nie wymieniasz żadnej wady tej powieści to szczerze żałuję, że nie dałam się na tą pozycję skusić. :/ No ale... nic straconego! Zapisuję i przeczytam ;3

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka, która nie ma żadnej wady? Toż to książka idealna! :) Z wielką chęcią kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka taka świeża i nowa, mam na myśli że coś z perspektywy prawdziwego chłopaka, który lata za dziewczynami a prawdziwego sensu życia nie zna a jednak życie mu pokaże. Zaciekawiła mnie może jeśli na nią trafię wezmą :)
  Przede wszystkim jestem ciekawa końcówki. A jak mówisz że książka nie ma wad to chętnie się przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już trochę opinii na temat tej książki i większość była pozytywna. Co prawda, nie znam żadnej książki Ewy Nowak, więc ten tytuł może być dobry na początek :). A skoro nie ma wad... to tym bardziej się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo, bardzo lubię!
  Polecam wszystkim!

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam dużo o tej książce, okładka skradła moje serce. Nie jest to jakiś mój must read, ale wygląda ciekawie i zapowiada się tak samo :)
  http://mianigralibro.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam kilka książek tej autorki :) Może kiedyś sięgnę po tą akurat książkę.
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 9. Znam już prozę tej autorki i na pewno z chęcią sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję się źle, bo wygląda na to, że jestem jedną z nielicznych, którzy nie mieli do czynienia z tą autorką, ale szczerze mówiąc, wydaje mi się, że tego typu powieści już nie podobają mi się w takim stopniu, w jakim bym chciała. Niemniej, przemyślę to jeszcze, bo książkę zachwalasz. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam tę książkę na półce,ale mnie do niej nie ciągnęło.Teraz nabrałam na nią ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie niestety drażnili bohaterowie, chociaż wiem, że własnie tacy mieli być. Książka jak każda autorki jest mądra, więc jak zawsze powiem, dobrze jest się z nią zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)