Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

19 stycznia 2015

"Klasycy dzieciom"


Autor: Kilku autorów
Tytuł: Klasycy dzieciom
Wydawca: Nasza Księgarnia


W zbiorze "Klasycy dzieciom" znajdziemy utwory wybitnych polskich poetów i prozaików: Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Marii Konopnickiej. Nie wszystkie były tworzone z myślą o dzieciach, jednak jako element polskiej tradycji powinny się znaleźć wśród lektur młodych czytelników.

Na samym początku tej recenzji chciałbym dać upust mojemu zadowoleni i radości z powodu stworzenia tegoż zbioru bajek. Wśród młodych ludzi znajomość klasyki z każdym rokiem maleje. Już teraz jest ona znikoma, więc strach pomyśleć, co to będzie za lat kilka, bądź kilkanaście. W zbiorze stykamy się z popularnymi bajkami. niektóre są łatwe w odbiorze, a inne kryją w swojej treści aluzje, nad którymi warto się zastanowić. Wprowadzenie tych trudniejszych i dłuższych bajek oczywiście jest pomysłem godnym pochwały, bo warto zaciekawić młodych czytelników również taką formą bajek.

"Klasycy dzieciom" to książka, którą najmłodsi czytelnicy powinni znać chociażby z racji wielu mądrych myśli i zasad jakimi powinniśmy się w swoim życiu kierować. Zdecydowana część utworów jakie spotykamy w zbiorze mają na celu zaciekawienie czytelnika (niekoniecznie tylko tego młodszego), a także jego edukowanie. Wiadomo, że najlepiej zapamiętujemy to, co ciekawe, dlatego też przeczytanie tej książki wniesie w życie młodych czytelników wiele nowych wartości. Rzecz jasna, jeśli sami tego zapragną.

Zbiór bajek jest wyjątkowy również ze względu na chęć pielęgnowania języka polskiego. Najstarsze z wierszy powstały ponad dwieście kilkadziesiąt lat temu, najmłodsze zaś napisane zostały na przełomie XIX i XX wieku. Nic więc dziwnego, że w spotykanych utworach zetkniemy się z wieloma archaizmami. Mimo, że książka kierowana jest w stronę najmłodszych (chociaż nów podkreślam, że nie tylko ci najmłodsi czytelnicy będą zadowoleni lekturą" pod tekstami nie zajdziemy żadnych przypisów. W ten właśnie sposób Nasza Księgarnia pragnie pokazać czytelnikom, jak mówiono kiedyś i to, w jaki sposób zmienia się nasz język polski.

Najwspanialsze w książce jest to, że zawiera ona utwory o ponadczasowym przesłaniu. Nie chodzi mi już głównie o edukowanie czytelników. Dlatego, że teksty te są mądre i łatwe w przyswojeniu, rodzice czytają je swoim pociechom z pokolenia na pokolenie. Dwieście czterdzieści lat to dla nas szmat czasu, a mimo to, wiersze i opowiadania zawarte w tym zbiorze poruszają tematy, które po upływie wielu lat niemal wcale się nie zmieniają. Jest więc to książka, którą będziemy mogli czytać naszym pociechom, dzieci swoim potomkom i tak dalej, w nieskończoność, bo wątpię, ażeby ludzie wprowadzili jakieś ogromne zmiany w tym czasie.

Ostatnią rzeczą, którą chciałbym w tej recenzji poruszyć jest szata graficzna, której autorką jest Emilia Dziubek. Jej obrazki wnoszą w zbiór trochę artystycznego ducha i elementy, które najbardziej kochają młodzi czytelniki. Emilia Dziubak zmierza się z wieloma tematami, które są dość trudne, jeżeli chodzi o ich przedstawienie. Nawet gdy utwór otwarcie traktuje o śmierci, ilustratorka potrafi przekazać to w taki sposób, by dzieci nie przestraszyć, a jedynie wzbudzić w nich zainteresowanie. Ilustracje na pewno nie są tradycyjne, takie jak widzieliśmy w starszych wydaniach bajek. Emilia Dziubak tworzy postaci przypominające te ze współczesnych kreskówek (chociaż tu są one o wiele mądrzejsze), co dodatkowo zaciekawi młodego czytelnika.

"Klasycy dzieciom" to zbiór niesamowitych bajek, które pobudzą wyobraźnie zarówno młodszego czytelnika, jak i tego starszego. Jest to zbiór najciekawszych, najmądrzejszych i łatwych w odbiorze bajek, które jednocześnie cieszą i uczą. Nawet jeżeli posiadacie już na swoich półkach inne wydania utworów, któregoś z autorów, musicie sprawić sobie i waszym pociechom tę właśnie książkę. Tak pięknego wydania nie znajdziecie nigdzie indziej,a treść przecież wciąż jest ta sama. Gorąco zachęcam was do zapoznania się z tym zbiorem.
Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie tej niesamowitej książki.


komentarze

 1. Pomimo, iż do bajek nie powinnam się już przyznawać, to mam do nich niesamowity sentyment, taka pozycja powinna znaleźć się na mojej półce!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wygląda fantastycznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko wygląda, bo i w środku znajdziemy wiele wartościowych tekstów. :)

   Usuń
 3. Dzieci powinny czytać klasyczne bajki, a nie tylko nowości, więc dobrze że powstał tak ładnie wydany zbiór ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna jest seria, moja córka ma 3 tytuły uwielbia je

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka z pewnością ma istotne zadania. Pierwsze, by zachęcić młodych ludzi do czytania, drugie, by w przyszłości z przyjemnością sięgali po klasykę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kto by nie chciał takiej książki dla swojej pociechy? :D

  OdpowiedzUsuń
 7. To musi być piękny zbiór. Warto go mieć na domowej półce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda na to, że to na prawdę udany zbiór :) ja bajek już nie czytuję, ale będę o nim pamiętać, gdy będzie taka potrzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne wydanie, które chcę mieć. Uwielbiam bajki klasyków ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam bajki, baśnie i wszelkie tego typu opowieści, nie wstydzę się, że sama niekiedy czytam książki przeznaczone dla młodszego odbiorcy, z wielką chęcią poznałabym ten zbiór. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czego tu się wstydzić? Sam bardzo często czytam książki dla osób od 3 do 5 roku życia :) Często zdarza się, iż takie sa najlepsze :)

   Usuń
 11. Kto by takiego nie chciał? :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo chcę mieć na swojej półce tak piękne wydanie klasycznych bajek.

  OdpowiedzUsuń
 13. uwielbiam wszelkie bajki, baśnie - te Polskie jak i zagraniczne.
  z chęcią ją zakupię choćby na urodziny brata :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwarantuję, że brat będzie zachwycony i będzie Cię wielbił :)

   Usuń
 14. O proszę. :) Kolejna książka, która powinna zagościć na półce mojego syna.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiamy z dziećmi tą serię, ale tej pozycji jeszcze nie mamy :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)