Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

OPTYMISTA NIE ŻYJE!


1 marca 2015

Keri Smith "To nie książka"


Autor: Keri Smith
Tytuł: To nie książka„To nie książka” uczy myśleć nieszablonowo, używać wyobraźni i stawić czoło wyzwaniom. Składa się z zadań, które należy wykonać, aby wyrazić siebie poprzez uczucia, emocje i stosunek do otaczającego świata. Zaryzykuj zostawiając książkę na noc na dworze i zostań artystą wywieszając swoje prace w miejscu publicznym. Zaprojektuj własną planetę, skorzystaj z maszyny do zmiany nastroju oraz wymyśl swoje alter ego. Stwórz ruchomą rzeźbę oraz rozwiąż zagadkę zaginionej strony.  Zadań jest mnóstwo, a wszystkie jednakowo twórcze, zabawne i kreatywne. Stwórz swoją własną "Nie - książkę", zerwij ze schematycznym myśleniem i spójrz na świat z zupełnie innej perspektywy!  

Ostatnimi czasy na listach bestsellerów wysoko wspięło się dzieło Keri Smith "Zniszcz ten dziennik". Cały świat zwariował na punkcie dziennika, który musimy zniszczyć. W internecie pojawiło się mnóstwo stron na ten temat, możemy tez obejrzeć masę filmów osób pokazujących, jak destrukcja powoli ogarnia ich dzienniki. "To nie książka" cieszy się wcale nie mniejszym zainteresowaniem, powiedziałbym nawet, że na dłużej zagości na listach bestsellerów, a to dlatego, że w tym wydaniu mamy większą swobodę w wykonywanych zadaniach. Do wszystkiego podchodzimy ze swojego punktu widzenia i wedle własnych upodobań wypełniamy zadania. 

Na stronach tej nie-książki znajdziemy mnóstwo zadań, ale nie wszystkie są tak kreatywne i pobudzające naszą wyobraźnię, jak mógłbym oczekiwać. Owszem, kilka z nich wywarło na mnie naprawdę dobre wrażenie i za wykonywanie ich zabrałem się z wielką ochotą. Niestety znalazło się też kilka zadań, które przypominały polecenia z "Zniszcz ten dziennik" i w pewnym momencie poczułem déjà vu. Na szczęście było ich całkiem niewiele.

Pomimo faktu, że nie-książka powstaje z udziałem czytelnika, w środku znajdziemy całe mnóstwo ilustracji. O ile w "Zniszcz ten dziennik" wolnego miejsca było dość dużo, tak w "To nie książka" autorka postanowiła zapełnić te luki i w pewien sposób zachęcić nas do dalszego poznawania treści, jednocześnie lekko nakierowując nas na sposób wykonania danego zadania. Wszystko zależy od czytelnika, więc nawet fakt, że autorka stara nam się pokazać jedną z możliwości wykonania danego zadania, nie sprawia, iż współtwórcy muszą się tego trzymać.

Można by zapytać, czy uważam tę książkę za świetną. A ja odpowiem: nie. Owszem, jest do dość ciekawy pomysł na pobudzanie naszej kreatywności, ale "To nie książka" ma wiele wspólnych cech ze swoją poprzedniczką, co sprawia, że jeżeli dobrnęliśmy do końca destrukcji dziennika, tak w nie-książce, w którymś momencie po prostu będziemy znudzeni "odgrzewaniem" starych pomysłów. Ponadto myślę, że jeżeli w pierwszym dziele Smith wystarczająco wyżyliśmy się na dzienniku i nie mamy zamiaru niszczyć kolejnej książki, nie ma większego sensu w kupowaniu "To nie książka".

Podsumowując, mógłbym polecić Wam tę książkę, ale pod warunkiem, że to pierwsze spotkanie  z panią Smith. Chyba, że chcielibyście podarować to dzieło młodzieży, która bez żadnych oporów i z wielkim zapałem weźmie się za wykonywanie danych zadań. Wtedy "To nie książka" może stać się prezentem idealnym. Wszystko zależy od gustu i pomysłu na wypełnienie nie-książki.

Oceniam: 6/10Za nie-książkę serdecznie dziękuję Księgarni Bonito.

komentarze

 1. Do mnie to nie przemawia szczerze mówiąc, ale chyba "To nie jest książka" jest lepsze od "Zniszcz ten dziennik". ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się podoba tylko jedna rzecz w tych dwóch pozycjach: pomysł! Genialny pomysł autorki, aby wydać książkę z kilkoma instrukcjami i sprzedawać ją po 30 zł (w Polsce). Zarobić na takim pomyśle to mistrzostwo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do ceny, rzeczywiście można by się kłócić. Moim zdaniem 30 zł za te "kilka instrukcji" to naprawdę dużo. :)

   Usuń
  2. To jest naprawdę genialny biznes... Że dopiero teraz na taki wpadli. Mnie to osobiście rozśmiesza. Sprzedawać praktycznie puste kartki. :)

   Usuń
  3. No właśnie. Oprócz pomysłu jeszcze należą się brawa dla działu marketingu!

   Usuń
  4. No to już swoją drogą :)

   Usuń
  5. Ale jednak znajdą się rzesze fanów tego pomysłu ;)

   Usuń
 3. Kojarzę obie pozycje, ale to nie dla mnie utwory :) Nie ma w nich niczego - że tak napisze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, kilka ciekawych zadań na pewno byś znalazła ;)

   Usuń
 4. Mnie jakoś nie pociąga wydawanie 30zł na książkę, którą mam zniszczyć, to kłóci się z moim sercem czytelnika, ale co kto lubi. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo to, czasami naprawdę świetnie jest się wyżyć na książce i zrobić z nią coś, czego z żadną inną nigdy byśmy nie uczynili :)

   Usuń
 5. Zastanawiam się, czy i ja nie powinnam zapoznać się z tymi "książkami" - wydają się być świetną zabawą :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam "To nie jest książka", bo dostałam, ale szczerze mówiąc nie chce mi się w to bawić. Wole poczytać normalna książkę czy zrobić coś rzeczywiście konstruktywnego. To nie jest takie wg mnie. Wpadłam na pomysł jak można by tę nie-książkę wykorzystać w celu pamiątkowym - parę zadań wymaga pomocy innych i być może na jakimś wyjeździe z dobrymi przyjaciółmi je wykorzystam. Ale tylko tyle. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie byłoby to pierwsze spotkanie ;) choć "Zniszcz ten dziennik" przeglądałam w księgarni i nawet mi się spodobał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórym pomysłom rzeczywiście nie można odmówić kreatywności i pobudzania wyobraźni ;)

   Usuń
 8. Tak się właśnie zastanawiałam o co chodzi z tą nie-książką i już wiem. :) Dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oglądałam na rozmaitych stronach w Internecie nie-książki i dzienniki innych osób. Często potrafią zrobić z nich prawdziwe kreatywne cudeńka, które ze zniszczeniem nie mają nic wspólnego :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, niektórzy mają talent do robienia pięknych rzeczy i oglądając niektóre z nich, nie mogę się napatrzeć ;)

   Usuń
 10. Ja mam "Zniszcz ten dziennik" i bardzo mi się podoba :) Jedyne co, to nie mam czasu na jego skończenie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc jestem ciekawy czy zakupisz "To nie książka" i jakie będą Twoje odczucia :) Brak czasu - jak ja dobrze znam te problem :)

   Usuń
 11. Czuję przeogromny sceptyzm już na sam widok, dlatego wolę nawet nie brać do swoich rąk by nie zafundować sobie kolejnego rozczarowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nie powinnaś się tak całkiem rozczarować na tej nie-książce. Warto spróbować :)

   Usuń
 12. Zgadzam się, przejrzałam ją w księgarni i byłam trochę zawiedziona, ponieważ, mam zniszcz ten dziennik i jest to po prostu odrobinę ulepszona kopia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego właśnie mówię, że lepiej zatrzymać się na "Zniszcz ten dziennik", bo potem moglibyśmy żałować jedynie wydanych pieniędzy.

   Usuń
 13. To nie dla mnie kompletnie:) Nie umiałabym się przełamać i tam bazgrać i niszczyć. Miałabym poczucie winy, a nie kreatywność. To coś raczej dla takich typów artystycznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, ja tez z początku nie mogłem się przemóc, aż wreszcie zacząłem wypełniać tę książkę ;)

   Usuń
 14. Intrygująca pozycja, ale jednak nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam "Zniszcz ten dziennik" i chętnie poznam też "To nie książka", ale to raczej nie w najbliższym czasie, bo ciągle nie mam czasu skończyć niszczyć dziennika :)
  Zapraszam do mnie: http://chcecosznaczyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak więc jak już zniszczysz ten dziennik sięgaj po "To nie książka". Chętnie dowiem się, co o niej sądzisz :)

   Usuń
 16. Jakoś nie mogę zrozumieć fenomenu "książek" tej autorki... No ale i tak wydaje mi się lepsza od niszczenia dziennika... i ma ładniejszą okładkę - bo czerwoną :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, oprawa graficzna zdecydowanie bardziej rozwinięta i przyciągająca uwagę :)

   Usuń
 17. Intrygujące pozycje - również pod względem marketingowym. Kolejne pozycje na mojej liście:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę się doczekać aż sięgniesz po tę książkę :)

   Usuń
 18. Czy na prawdę to jest aż tak popularne??Ja tam za tym nie przepadam,szczególnie,że w telewizji reklamował to Dawid Kwiatkowski
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widziałem tej reklamy i powinnaś poznać którąś z "książek", żeby wyrobić sobie własne zdanie na jej temat :)

   Usuń
 19. Jakoś nie byłam pozytywnie nastawiona do tej serii, ale chyba stanę się neutralna.. Choć ciekawi mnie Zniszcz ten dziennik ale nie aż tak, by to kupić
  Zapraszam do siebie,
  http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś wpadnie Ci w ręce i wtedy jestem ciekaw, co powiesz na jej temat :)

   Usuń
 20. Jakoś nie ciągnie mnie do tych dwóch dzienniko-książek nie-książek. Może za stara już jestem? :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Szczerze mówiąc, jakoś mnie nie ciągnie do dzieł Keri Smith. Z jednej strony chciałabym mieć i 'Zniszcz ten dziennik" i "To nie książka", a z drugiej, zastanawiam się po co mi one, skoro i tak trzeba je niszczyć. Trochę kusi mnie to kreatywne myślenie i zadania, ale nie wiem. Nie jestem przekonana. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej żałować, że się spróbowało, niż, że nie mieliśmy okazji spróbować :)

   Usuń
 22. Jak dla mnie szkoda pieniędzy na tę serię. Wolę je wydać na jakiś bardziej interesujący mnie tytuł. Chociaż tak jak napisałeś, książki te potrafią z pewnością pobudzić kreatywność :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jakoś nie mam ochoty na te powieść.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mam "Zniszcz tę książkę", ale z braku czasu tylko ją przekartkowałam. Przekartkowałam również w księgarni "To nie książka" i doszłam do tego samego wniosku, co ty - takie odgrzewane kotlety z wczorajszego obiadu. Bo ewidentnie widać, że ma wiele (aż za wiele) wspólnego z poprzedniczką. Jedną mam, drugiej serdecznie podziękuję. A swój egzemplarz wkrótce porządnie zmaltretuję <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma to jak porządnie wyżyć się na książce :)

   Usuń
 25. A ja mimo wszystko chyba sobie sprawię, bo chciałabym wyrobić sobie o niej i o Dzienniku własne zdanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja mam Zniszcz ten dziennik :)
  macchiatooo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy jak spodobałoby Ci się obcowanie z "To nie książka" :)

   Usuń
 27. Powiem tak - mam To Nie Książkę i bardzo mi się podoba. Nie rozumiem arhumentów typu "Jak można sprzedawać puste kartki". A zeszyty, kolorowanki itp.? Też kupujemy puste i je zapełniamy ;) Poza tym to naprawdę fajny sposób na pobudzenie kreatywności i zabicie nudy, więc ja jestem na tak :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Ogólnie nie rozumiem fenomenu tych "książek", bo szczerze mówiąc za pieniądze wydane na nie wolałabym kupić książkę, którą przeczytam i która sprawi mi przyjemność ;) Oczywiście nie wiem czy niszczenie książki nie sprawiłoby mi przyjemności, ale nie będę tego sprawdzać chyba, że zupełnie przypadkowo wpadnie coś takiego w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie wiedziałem w czym kryje się fenomen, ale spróbowałem i nie pożałowałem :)

   Usuń
 29. Ja tam jestem za stara na te nie-książki ;). I nie rozumiem ich fenomenu. No ale, młodzieży może się podobać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, większość młodzieży ma kompletnego bzika na punkcie tych dzienników :)

   Usuń
 30. Trochę nie rozumiem fenomenu obu tych dzieł autorstwa tej Pani, ale no cóż... Może patrzyłabym na to inaczej, gdyby mnie samej przyszło poznać urok tych dwóch pozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej zachęcam do wyrobienia sobie własnego zdania na ten temat :)

   Usuń
 31. Przyznam szczerze, że nie rozumiem fenomenu tych książek i jakoś nie mam ochoty ich posiadać.

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja od kilku tygodni niszczę swój dziennik, więc pewnie trochę potrwa, zanim sięgnę po nie-książkę. ;) Ale przeglądając tumblr, widziałam mnóstwo niesamowitych ilustracji wykonanych przez innych. Nic, tylko podziwiać takich utalentowanych artystów. :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Ciekawe są obie te książki, chociaż ja za stara jestem na tego typu zabawy. A ten Twój dzisiejszy komentarz u mnie...hmm..chyba jeden z najmilszych jakie dostałam, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 34. Widziałam kiedyś na półce i siostra miała kupic, ale jednak nie... a może za stara już jestem, pewnie bym się znudziła szybko :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dużo osób kupuje dziennik, a po tygodniu ma już dość zadań i, jak gdyby nigdy nic, odkłada dziennik na półkę :)

   Usuń
 35. Myślę, że raczej nie dla mnie, ale wiem kogo może zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Szczerze nie rozumiem fenomenu książek tej autorki. Nie mam pojęcia po co wydawać pieniądze na książkę, którą mamy niszczyć. Należę do osób bardzo poukładanych i mam mega świra na punkcie książek i tego aby te książki były czyste i zadbane. Nie wyobrażam sb abym mogła cokolwiek narysować w książce..
  To nie dla mnie ;l-)

  OdpowiedzUsuń
 37. Raczej nie umiałabym zrobić książce wszystkich tych strasznych rzeczy, jakie proponuje autorka, więc... no nie ;/

  OdpowiedzUsuń
 38. Interesuje mnie 'Zniszcz ten dziennik', ale nie jestem pewna, czy warto wydawać pieniądze na coś, co potem się zniszczy. Może i ciekawie i nieszablonowo, ale nie wiem, czy dla mnie.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 39. To nie książkę dostałam w prezencie od nastoletniej siostrzenicy. Zaintrygowała mnie. W pierwszej chwili byłam przekonana, że to nie dla mnie (zwyczajnie jestem za stara), ale po chwili przez głowę przeszła mi myśl, że skoro dla niej to ważne i chce się tym ze mną podzielić to warto spróbować. W efekcie nad nie książką spędziłam wiele godzin ciesząc się jak dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo ciekawa recenzja. Moim zdaniem najciekawsza i najbardziej wartościowa jest ostatnia książka Keri Smith (bałagan), bo tam są zadania twórcze, nie ma 'podepcz', 'wyrzuć', dobra dla nastolatków a nawet studentów :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)