Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

12 marca 2015

Maria Szypowska "Konopnicka jakiej nie znamy"


Autor: Maria Szypowska
Tytuł: Konopnicka jakiej nie znamy
Wydawca: Zysk i S-kaKsiążka Konopnicka, jakiej nie znamy ukazuje życie pisarki począwszy od dzieciństwa w atmosferze powagi, żarliwego patriotyzmu i surowych nauk, poprzez pierwsze próby literackie i dziennikarskie, aż po pełną sukcesów karierę pisarską. Autorka oparła swą pracę na znakomicie dobranych bogatych źródłach, w doskonale wyważony sposób łącząc walory literackie i naukowe. Powstały w ten sposób fascynujący portret nie tylko pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć dzieła poetki, ale też przybliży żywego człowieka - odważną kobietę o szerokich horyzontach, która aktywnie współtworzyła świadomość narodową Polaków w okresie, gdy kraju nie było na mapach.

Mówiąc o Konopnickiej na myśli mamy głównie dzieła dla dzieci, które czytane są do dzisiaj, bądź też na myśl przychodzą nam patriotyczne wiersze budzące dumę i wiele innych emocji zarówno sto lat temu, jak i dziś. Z pewnością moglibyśmy tez powiedzieć, że to artystka niezwykle utalentowana. A poza tym? Wiemy cokolwiek na temat jej młodości, znajomości, życia? Niestety, nie wiemy. A warto poznać życie tej kobiety, wierzcie mi na słowo.


Najlepszą cechą tej książki zdecydowanie jest język. Nie spotykamy się nudnym i ciężkim stylem charakterystycznym dla prac naukowych, a zamiast tego dane jest nam zagłębić się w biografię opowiedzianą gawędziarskim tonem. Czasem zabawnie, czasem smutniej, ale zawsze ciekawie. Co lepsze do tekstu wprowadzone są również przeróżne anegdoty na temat tej niesamowitej kobiety, a także Szypowska proponuje nam "włóczenie się tropami plotek". Najbardziej jednak spodobały mi się komentarze autorki tej biografii. Zawsze wnosiły coś ciekawego do historii życia Konopnickiej i pozwalało nam z innej strony spojrzeć na niektóre fakty.

Zdecydowanym plusem tej biografii jest fakt, że Szypowska nie serwuje nam kolejnej dawki informacji, które przyswoiliśmy sobie już jakiś czas temu. Wszystkie teksty, na podstawie których zostały nakreślone inne biografie, jak się okazuje są niepełne. Ta biografia również posiada podobne fragmenty, jednakże Szypowska nie upiera się ani po jednej, ani po drugiej stronie. Kwestie, w których ciężko jednoznacznie potwierdzić prawdę, czy fałszerstwo, autorka najzwyczajniej w świecie pozostawia do osądzenia czytelnikowi, dzięki czemu każdy z nas może nieco inaczej odebrać postać Konopnickiej. Cóż, ona zawsze była taka tajemnicza.


Niechże czytelnik naszej książki sam sobie rozstrzyga, jaka była "prawdziwa prawda". [315 str.]

"Konopnicka jakiej nie znamy" kryje w sobie skany wielu listów i fotografii rodzinnych, które dają czytelnikowi, prawdziwe z resztą, poczucie obcowania z naprawdę wiarygodnym źródłem. Obserwowanie tych wszystkich materiałów pozwala nam na prawdziwe ocenianie tej osoby.Szczere teksty kierowane do bliskich osób pokazują, jak wrażliwą i niesamowitą osobą była Konopnicka. A wszystko to przedstawione w dobrze wyglądającym układzie graficznym.

Oprócz faktu, że Szypowska w sposób szalenie ciekawy przybliżyła nam obraz poetki, "Konopnicka jakiej nie znamy" powinna zainteresować nas również niesamowitym wydaniem graficznym. Fotografia Konopnickiej utrzymywana w ciemnym, minimalistycznym klimacie zachwyci oko każdego czytelnika. Nie wspomnę już o tym, jak wspaniale jest trzymać tak wydaną biografię pośród swoich woluminów.

"Konopnicka jakiej nie znamy" to biografia, która spodoba się każdemu. Niezależnie od tego, czy ktoś kiedykolwiek wcześniej interesował się życiem tej poetki, czy też nie. Każdy komu włożymy biografię w ręce, pochłonie ją z nieukrywaną satysfakcją i zafascynowaniem. Jeżeli w Waszej głowie nadal tkwi myśl "czy warto", to bez zawahania odpowiadam - jak najbardziej. Gorąco polecam!


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

komentarze

 1. Niewiele wiem o Konopnickiej, tym chętniej książkę przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie. Konopnicka to poetka, o której trzeba co nieco wiedzieć Więcej niż niewiele na pewno :)

   Usuń
 2. Dzieła Konopnickiej to kojarzą mi się z dzieciństwem i czasami szkolnymi, gdzie to czytało się je jako lektury. Chętnie sięgnę kiedyś po jej biografię, żeby dowiedzieć się o niej coś więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej Cie do tego zachęcam, bo naprawdę warto poznać bliżej tę kobietę :)

   Usuń
 3. Na pewno to dobra biografia, którą warto przeczytać. Szczególnie jeśli dotyczy jednej z naszych największych poetek :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałabym
  .

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że nie interesowałam się nigdy życiem Konopnickiej, ale może czas to po prostu zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idziesz w dobrym kierunku :)
   Warto poznać życie Konopnickiej.

   Usuń
 6. Nie czytuję biografii, a sama osoba Konopnickiej nie interesuje mnie za bardzo, więc raczej się nie skuszę. Ale dla fanów tej pisarki to na pewno pozycja idealna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sam byłem nastawiony nieco sceptycznie, chciałem dowiedzieć się czegoś o Konopnickiej, ale nie sądziłem, że to będzie tak ciekawe. Warto zaryzykować ;)

   Usuń
 7. Czytałam, potężna pozycja. Tylko czegś w tych biografiach zawsze mi brakuje albo odwrotnie - widzę przesyt. Ale takie tomy to bardzo wyczerpujące pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam jeszcze Twoją recenzję, w której zwracałaś uwagę na to, jaką kłamczuchą była Konopnicka :)

   Usuń
 8. Ja jednak odpuszczę sobie tę pozycję, ponieważ nie przepadam za czytaniem biografii, ponadto nie interesuje mnie zbytnio życiorys Konopnickiej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety, ale biografie nawet tak wybitnych osób mnie jakoś nie zaciekawiają :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję się zachęcona:) Lubię takie publikacje:)

  OdpowiedzUsuń
 11. A mnie niestety nie zainteresowała ta książka...

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wszystkie utwory Konopnickiej lubiłam, ale biografię chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wiesz co, już miałam napisać, że nie interesuję się Konopnicką i jej życiem, więc po co mam czytać jej biografię, ale tak fajnie opisałeś tę pozycję, a po za tym stwierdzasz, że "Każdy komu włożymy biografię w ręce, pochłonie ją z nieukrywaną satysfakcją i zafascynowaniem." Ja to kupuję i na pewno będę wypatrywać tej książki gdzieś w swoim zasięgu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przekonałeś mnie do tej książki. Będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam biografię niezwykłych ludzi, dlatego wyczuwam, że ta powinna przypaść mi do gustu

  http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Konopnicka - choć jej twórczość nie jest moją ulubioną, to jednak biografię ma niesamowitą. Brałabym tę książkę bez zastanowienia. Pewnie niedługo wybiorę się po nią do biblioteki. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeszcze nigdy nie czytałam żadnej biografii. Chętnie sięgnę po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Biografie takich osób o wiele bardziej mnie interesują niż te o celebrytach ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Skoro dla każdego, to chyba dla mnie, która niewiele utworów Konopnickiej zna. Cóż wstyd, ale może biografia trochę zachęci. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie wiem czy to książka dla mnie ;]

  OdpowiedzUsuń
 21. Nigdy nie zastanawiałam się nad życiem Konopnickiej. Czytałam jej wiersze i ogólnie to co stworzyło, ale nie przyszło mi do głowy, by poszukać coś na temat jej samej. Zainteresowałeś mnie tą biografią. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 22. Czasami sięgam po biografie, ale czy chciałabym przeczytać tę, tego już nie jestem taka pewna. Może dlatego, że nie jestem zainteresowana życiorysem Konopnickiej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)