Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

5 maja 2016

Perełki twórczości Tuwima

Julian Tuwim, "Najpiękniejsze wiersze". Literacki Egmont, Warszawa, 2015

Miłość, radość, zachwyt, strach, bunt, mierzenie się ze sobą i ze światem –- pięćdziesiąt skrzących emocjami wierszy wybranych spośród przebogatej twórczości mistrza słowa. Poezja Tuwima, zawsze aktualna i świeża, w zbiorze „"Najpiękniejsze wiersze” zyskuje" nowe znaczenia dzięki doskonałej oprawie graficznej.

Julian Tuwim (1894-1953) był bardzo znanym pisarzem żydowskiego pochodzenia, jego szczególna popularność przypada na lata dwudziestolecia międzywojennego. Poeta, pisarz, tłumacz, krytyk, podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami. Uwielbiany przez dzieci dzięki takim utworom jak "Słoń Trąbalski", "Lokomotywa", "Rzepka", "Pan Hilary", czy "Ptasie radio". Poezja kierowana dla dorosłych uznawana jest za "jedną z najtrudniejszych ze względu na częste gry słów, zwielokrotnienia znaczeń jednego wyrazu poprzez inne...".*

W wybranych pięćdziesięciu wierszach zarówno problematyka jak i trudność interpretacji są różnorodne. Były wiersze, które rozumiał taki laik jak ja, ale w trakcie lektury napotykałem też utwory trudniejsze, gdzie przydatne w poprawnej interpretacji były liczne internetowe analizy (nie spodziewałem się spotkać ich aż tylu). "Najpiękniejszych wierszy" nie zrozumie się w pełni bez odpowiedniego przygotowania. Autor jest mistrzem gry słów, symboli, wiele utworów odnosi się też do jego relacji z innymi artystami, czy też samej historii Tuwima. Ten zbiór wierszy raczej nie posłuży za lekturę dla zabicia nudy. Pamiętajcie jednak, że mówi to kompletny żółtodziób w dziedzinie poezji. Uważam jednak, że warto się z nią zapoznać.

Wydawnictwu Egmont należą się wielkie brawa nie tylko ze względu na umiejętne dobranie najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima, ale także ze starań włożonych w odświeżenie tych utworów poprzez szatę graficzną. Szczególnie urzekła mnie okładka, która w całej swej prostocie potrafi skutecznie przyciągnąć wzrok. Bardzo miłym dodatkiem są liczne ilustracje i zabawy z kolorowymi tłami - znacznie umilają trudną do zinterpretowania lekturę, dzięki czemu ta wspaniała pozycja zyskuje własny klimat i "duszę". Minimalizm i technika wykonywania ilustracji zasługują na gromkie brawa. 


Za możliwość przeczytania tomiku dziękuję wydawnictwu Egmont.


___________________________
*Cytat pochodzi z Wikipedii.

komentarze

 1. Lubię wiersze Tuwima, chętnie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. piękna książka, spędziłam z nią bardzo mile czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam u siebie!
  Taki mój mały skarb!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie czytałam "dorosłej" twórczości Tuwima...piękne wydanie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)