Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

31 maja 2014

Łukasz Henel - ,,On"
Autor: Łukasz Henel
Tytuł: On
Stron: 288
Wydawca: Videograf
Wydane: 4 czerwca 2013
Ocena: 8/10


 
Pamiętacie paranormal activity? Domy nawiedzane przez dusze zza światów. A co, jeśli podobne zdarzenia będą miały miejsce w pałacu, gdzie zło ma większe pole do manewru. Okropność!

Młody biznesmen z Poznania postanawia wyremontować opuszczony pałac, widząc w tym szansę na życiowy interes. Nie odstrasza go ani mroczna przepowiednia, ani plotki miejscowych. Mimo ostrzeżeń przyjaciela kupuje posiadłość i rozpoczyna prace remontowe. Lawina dziwnych zdarzeń towarzyszących każdej jego wizycie w pałacu i tajemnicze zgony w okolicy przekonują go, że nie była to dobra decyzja... Czy uda mu się powstrzymać złowrogą siłę?

Łukasz Henel (ur. 1980) - autor książek o filozofii dla młodzieży oraz powieści Szkarłatny blask. Uwielbia jazdę na rowerze oraz samotne wędrówki przez las, zwłaszcza po zmroku. Pociąga go wszystko, co niewyjaśnione i tajemnicze. W przyszłości zamierza zaszyć się w wymarzonej leśnej chacie i pisać kolejne powieści grozy. Co jest ciekawe? Urodziłem się tego samego dnia co Henel, tylko że w odstępie 21 lat ;)

Coraz częściej zdarza się, że dobre horrory nie robią na mnie takiego wrażenia, jak powinny. Jak było tym razem? RE - WE - LA - CYJ - NIE! Nareszcie poczułem co to znaczy mieć prawdziwego stracha. Ciekawa historia i przerażające stwory sprowadziły na mnie koszmary...

Cała (przerażająca, oczywiście) historia została opowiedziana ciekawym językiem. Autor potrafi stworzyć napięcie używając dobrze dobranych słów. Zaczyna się spokojnie i błaho, od zwykłej kolacji, kończąc na przerażającej przygodzie.

Podoba mi się pomysł podzielenia narracji na pierwszą i trzecią osobę. Większość powieści opowiada główny bohater, ale zdarza się, że przechodzimy w inne miejsce, kiedy to narracja zmienia się na trzecioosobową. Zapoznajemy się z odczuciami głównego bohatera, co tym bardziej sprawia, że się boimy. Wczuwamy się w jego role i to my, nie on, boimy się zła ukrytego gdzieś we wnętrzu pałacu.

Komu polecam? Osobom, które pragną poznać tą straszniejszą stronę polskich powieści i tym, którzy chcą się przekonać, co to jest prawdziwy strach.

I taka tam ciekawostka. Wiecie, że dokładnie dzisiaj mija pierwsza rocznica wydania książki? Tak, tak 31 maja 2013 roku została wydana ta oto powieść grozy. I choć było to rok temu, historia jest tak samo przerażająca, jak na początku.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Videograf.

komentarze

 1. Wydaje się ciekawe, muszę przeczytać^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Kusisz, kusisz. Aż chcę się bać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Po przeczytania pierwszego akapitu już wiedziałem, że ta książka musi się u mnie znaleźć. Polska powieść grozy porównana do paranormal activity to musi być coś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czułam dreszcz na plecach już czytając recenzję:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi bardzo ciekawie ;)) Chyba się skuszę na nią :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)