Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

3 kwietnia 2015

Joe Navarro "Niebezpieczne osobowości"


Autor: Joe Navarro
Tytuł: Niebezpieczne osobowości
Wydawca: Burda Książki


Wybitny profiler FBI Joe Navarro instruuje, jak identyfikować cztery najbardziej rozpowszechnione „niebezpieczne osobowości” – narcyza, drapieżcę, paranoika oraz osobowość rozchwianą emocjonalnie. Dowiesz się, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, gdzie szukać niezbędnego wsparcia, jak unikać zagrożenia i jak minimalizować „koszty” psychiczne życia na co dzień z trudnym, często wręcz niebezpiecznym człowiekiem, a także co zrobić, kiedy złośliwym albo nieobliczalnym osobnikiem jest twój szef albo kolega w pracy.

Autor zapewnia nas, że z tą książką przejdziemy kurs samoobrony psychologicznej i będziemy w stanie wejść wgłąb umysłu danej osobowości. Myślę jednak, że ma to niewiele sensu, bo nie potrzebujemy rady agenta FBI, żeby samemu odciąć się od znajomości z "toksyczną osobowością". Jednak kiedy rozpoznamy do jakiego typu osobowości należy osoba, która daje wyraźne znaki, że nie wszystko jest z nią w porządku, a nie będziemy w stanie urwać takiej znajomości powinniśmy wiedzieć, co robić, żeby się bronić. Ten niewielki sens całej książki to właśnie rady, które mogą pomóc.

Trochę zawiodłem się na poradniku, ponieważ spodziewałem się czegoś, co pozwoli mi dokładnie wejść w umysł psychopaty, dowiedzieć się jak stacjonuje rozum takiego człowieka. Niestety, przeliczyłem się, bo zamiast dokładnych obrazów psychologicznych, autor zaserwował całe mnóstwo przypadków, gdzie toksyczna osoba po prostu zatruwa życie innym. Owszem, dobrze jest wiedzieć, jak w praktyce taki człowiek się zachowuje, ale jeszcze ciekawiej jest znać sposób myślenia takiej osoby. Z podanych sytuacji można wywnioskować naprawdę niewiele.

Momentami irytujący był również styl autora. Co chwilę powtarzane słowo "uciekaj!" i jemu podobne zostało zastosowane niezliczoną ilość razy. Przecież każdy czytelnik wie, że lepiej trzymać się od takiej osobowości z dala, autor nie musi tego powtarzać na każdej stronie, ponieważ na dłuższą metę jest to bardzo irytujące. Ponadto, Navarro bardzo często się powtarza. Dla zmylenia opisuje to winny sposób, za pomocą innych słów, ale ciężko jest nie zauważyć, że autor w kółko pisze o tym samym. Książkę czytało się szybko, ale te irytujące fragmenty sprawiały, że musiałem odłożyć poradnik na bok, by nie zwariować.

Nie mogę jednak zarzucić poradnikowi braku materiału na dany temat. Autor przytacza wiele prawdziwych spraw, które można porównać do naszych sytuacji. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu układa również wielopunktowy test pozwalający nam określić jak bardzo toksyczna jest osoba, względem której uzupełniamy test, Bardzo przydatne są również rady (oprócz monotonnego "uciekaj!") podpowiadające w jaki sposób radzić sobie z psychopatami z naszego otoczenia.

Mam bardzo mieszane uczucia, co do tego poradnika. Wyciągnąłem z niego kilka przydatnych porad, ale w porównaniu z przytłaczająca ilością wielokrotnie powtarzanych banałów, nie jest to imponująca wiedza. Nie wiem, może po prostu moja wiedza na ten temat jest zbyt obszerna, a może poradnik kierowany jest głównie do osób bardzo naiwnych, którym ciężko zidentyfikować i uwierzyć, że dana osoba może być psychopatą w mniejszym bądź większym stopniu. Nie mogę Wam jej polecić, ale też nie odradzam sięganie po tę pozycję - najlepiej będzie gdy sami wyrobicie sobie zdanie na jej temat.Za książkę bardzo dziękuję Wydawnictwu Burda Książki.


komentarze

 1. Zastanawiałam się nad tą książką i szczerze mówiąc nadal nie wiem, czy chcę ją kupić czy nie. Może poczekam aż się trafi jakaś promocja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy temat, ale chyba sobie podaruję. Te banały, o których wspominasz trochę mnie odstraszają. Wolałabym znaleźć inną pozycję, która została napisany w bardziej rzetelny sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie przeczytam tej książki, nie moje klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że jeżeli natrafimy na psychopatę, to nawet o tym się nie dowiemy, dopóki nie znajdziemy się gdzieś związani :d

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja od dłuższego już czasu mam jakiś uraz do poradników. Kiedyś lubiłam je czytać, a teraz staram się ich unikać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ooooo jaaaa, ale Ci zazdroszczę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Może to "Uciekaj" dotyczyło zwiewania od książki? :P A tak poważnie to pewnie też spodziewałabym się większego wniknięcia w psychopatyczny umysł, bo chociaż rady jak z taką osobą sobie radzić na pewno są przydatne, to mi bardziej by zależało na zrozumieniu co się w jej głowie dzieje. Widzę, że tutaj tego raczej nie znajdę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Temat zupełnie mnie nie interesuje. :) A jeśli interesuje, raczej w innym zakresie. :) Także podziękuję, ksiażka nie dla mnie.
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)