Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X
Uwaga! Blog nieaktualny. Stare teksty można czytać, jeśli kogoś interesują, ale po nowości zapraszam tu: poppapraniec.blogspot.com

12 listopada 2015

Pan Samochodzik powraca!

Nienacki Z, "Pan Samochodzik i Kapitan Nemo", "Pan Samochodzik i Fantomas", "Pan Samochodzik i Winnetou", Siedmioróg, Wrocław 2014r.

Pan Samochodzik to najbardziej rozpoznawalna postać w świecie powieści detektywistycznych. Który z pasjonatów podobny historii chociaż raz trzymał w rękach powieści Nienackiego? Każdy! Postać pana Tomasza zachwyca pokolenia czytelników, a czytelnicy są tak zafascynowani jego przygodami, że sięgają po powieści Nienackiego kilkakrotnie. Dzisiaj prezentuję Wam wydanie od Siedmioroga - najlepsze wydanie graficzne, zaraz po wydaniach Warmii.

"Pan Samochodzik i Kapitan Nemo" to historia o poszukiwaniu skradzionych przez hitlerowców skarbów z okresu II wojny światowej. Wbrew powszechnym przypuszczeniem, zrabowane dzieła sztuki nigdy nie przekroczyły granic Polski... W "Panu Samochodziku i Fantomasie" mamy przyjemność obserwować poczynania pana Tomasza, próbującego ustalić w jaki sposób z pilnie strzeżonych francuskich galerii niespostrzeżenie znikają bezcenne dzieła sztuki. Złodziej, nazywający siebie Fantomasem jest postacią bardzo intrygującą. Z kolei ostatnia z wymienionych książek opowiada o przeżyciach Pana Samochodzika na łonie natury. Wakacje nad jeziorem Zmierzchun zmieniają się w niezapomniane chwile. 

Nieodłącznym elementem prozy Nienackiego są misternie uknute intrygi, które czytelnik ma okazję rozwiązywać przy boku najsympatyczniejszego bohatera, jakiego można by sobie wyobrazić. Żeby wątki detektywistyczne zawarte w przygodach pana Tomasza interesowały jeszcze bardziej, autor tworzy różne teorie spiskowe w oparciu o istniejące naprawdę dzieła sztuki. Nie muszę chyba tłumaczyć jak czuje się czytelnik postawiony w takiej sytuacji. Ale! Gdyby nie umiejętność Zbigniewa Nienackiego do zwięzłego i interesującego przedstawienia historii poszczególnych elementów jego powieści nie cieszyłyby się taka poczytnością. Co tu dużo mówić - autor jest mistrzem przedstawiania historii. Czytając jego książki każdy ma nieprzemożoną ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na poruszany przez niego problem.

Jeżeli chodzi o "Pana Samochodzika i Fantomasa" to autor musiał przyłożyć się kreacji mnóstwa nowych postaci (najwidoczniej harcerze nie lubią zagranicznych podróży :)). W pamięć szybko zapadają nam wyczyny szalonej i przezabawnej madame Eveline. Chociaż ta bohaterka pojawia w całej lekturze najrzadziej, to właśnie ona najbardziej przypadła mi do gustu. Nie zarzucam oczywiście Nienackiemu nieumiejętnego kreowania innych francuskich pomocników - po prostu zaraz po Panu Samochodziku, właśnie madame Eveline najbardziej przykuwa moją uwagę. W dwóch pozostałych tomach wielkich zmian nie ma. Nadal towarzyszą nam zaradni harcerze a mazurskie krajobrazy po raz kolejny przykuwają uwagę czytelnika.

 Nie ocenia się książek po okładce, ale kiedy ma się styczność z najnowszą szatą graficzną, jaką serwuje czytelnikom Siedmioróg, nie sposób pominąć ten temat. Klimatyczne ilustracje, skutecznie przyciągające wzrok czytelników sprawiają, że lektura wyśmienitych powieści Zbigniew Nienackiego staje się dla nas jeszcze większa frajdą. Po raz kolejny chciałbym gorąco zachęcić Was do przeczytania wszystkich tomów związanych z przygodami Pana Samochodzika, ponieważ nie wyobrażam sobie osoby, która nie zna tego nazwiska. Cofnijcie się w czasie, poczujcie tę przemiłą atmosferę, poszperajcie trochę w przeszłości i rozwiążcie fascynującą zagadkę! Gorąco polecam!


Oceniam: 10/10

Za możliwość przeczytania książek dziękuję wydawnictwu Siedmioróg.


komentarze

 1. Piękne wydanie :). Chętnie wróciłabym do tych opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ulubione książki mojego brata, zawsze zachwalał ;) Ja jeszcze nie przeczytałam żadnej ale wydaje mi się że mam czego żałować i powinnam jak najszybciej nadrabiać zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam! Mam w domu prawie wszystkie książki z tej serii!

  OdpowiedzUsuń
 4. Powrót do dzieciństwa, uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)