Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

OPTYMISTA NIE ŻYJE!


27 lipca 2017

Czego się podjął Abuelo Caduco?

Michael Tequila „Niezwykła decyzja Abuelo Caduco", self-publishing, Gdańsk 2017

Jest to zbiór 14 opowiadań, głównie humoresek, nawiązujących do spraw takich jak natura kobiet i mężczyzn, uzależnienie od telefonu komórkowego, poczucie godności, zagubienie i samotność, transseksualizm, przestępczość, terroryzm itp. W kilku opowiadaniach czołową rolę odgrywają zwierzęta.

Zacznę od tego, czym się zaczynać nie powinno: ależ mi się podoba ta okładka! Pierwsze wrażenie nowa książka Tequili robi bardzo dobre. Jest oszczędnie, ale jednocześnie mocno i estetycznie, czego nie widać na powyższym zdjęciu z racji mojej patologicznej nieumiejętności robienia zdjęć. Bardzo lubię takie rozwiązania. Jedyne czego mi brakuje, to opis z tyłu, który jasno określałby, o czym możemy przeczytać w antologii. W zamian mamy lakoniczny biograf, z którego można się nieco dowiedzieć o samym autorze, człowieku orkiestrze. Bowiem Michael Tequila to jednocześnie doktor nauk ekonomicznych, dziennikarz społeczny, nauczyciel akademicki, psychoterapeuta i zawodowy tłumacz polsko-angielski. Tę różnicę zainteresowań można zaobserwować w zbiorze czternastu opowiadań, w którym poruszonych zostaje wiele tematów z różnych dziedzin życia.

Dla przypomnienia humoreska to krótkie, wesołe opowiadanie z dowcipną pointą. A że autor cieszy się ciekawym poczuciem humoru i trzeźwością obserwacji, przekonałem się przy lekturze jego powieści pt. „Sędzia od świętego Jerzego". Świat, z jakim stykamy się w antologii, jest tak wspaniale przesiąknięty groteską i satyrą, że lektura jest z góry skazana na dowcipne sytuacje oraz zabawne dialogi. Czytelnik ma okazję wyśmiać własne wady i paradoksy różnych systemów istotnych dla naszego życia społecznego, jak i osobistego, a także zwyczajnie zanurzyć się w świat fantazji, gdzie ludzkie zachowania są wyolbrzymiane i karykaturowane. Nierzadko jednak okazuje się, że bardzo podobnie, choć w mniejszym nasileniu, zachowujemy się na co dzień. Już same tytuły opowiadań dają do zrozumienia, że rzeczywistość została poddana grotesce, chociażby „Ślepy koń, który handlował ludźmi na ulicach Ułan Kator", „Hanuman Bóg-Małpa" czy „Wypożyczalnia psów".

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że „Niezwykła decyzja Abuelo Caduco" niejednokrotnie wymyka się spod schematów, autor nie boi się eksperymentowania słowem czy formą, co z pewnością dodaje antologii atrakcyjności, choć zdarzały się sytuacje, w której chęć stworzenia czegoś nowego działała na niekorzyść i dość ciężko było zrozumieć, co autor chciał przekazać odbiorcy. Tak zwane przekombinowanie. Opowiadania zawarte w tym zbiorze są często także komentarzem do naszej rzeczywistości albo wizją tego, co nastanie, jeśli niektóre zachowania ciągle będziemy powtarzać. Podsumowując, najnowsze dzieło Michaela Tequili to dobrze napisana, z dużą dawką humoru i groteski antologia poruszająca aktualną problematykę, ale będąca jednocześnie podróżą w fantastyczny świat, który jest przeciwieństwem lub karykaturą tego, co znamy na co dzień. Polecam.

Oceniam: 7/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu. Mam nadzieję, że pozostawisz po sobie jakiś ślad. :)